* Goal/Goal τα 6/8 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια.

* Γειτονικό ντέρμπι, με δυναμική παρουσία φιλάθλων της Γκιμαράες.

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΜΟΡΕΪΡΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Αρούκα. Ο Μαρσέλο πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 39ο λεπτό και στο 89’ αποβλήθηκε ο Αντονίς της Μορεϊρένσε.

Δυσάρεστη παρένθεση αποδείχθηκε ο αποκλεισμός στο Κύπελλο από ερασιτεχνική ομάδα, η Μορεϊρένσε επέστρεψε στις πρωταθληματικές νίκες την προηγούμενη Παρασκευή με το 3ο διπλό της σεζόν, με το οποιο σκαρφάλωσε στην 7η θέση της Liga Portugal.

Κυνική εμφάνιση από τους παίκτες του Μπόρζες, δεν ήταν συνολικά καλύτεροι στην Αρούκα (1.59 – 0.66 xGoals), αλλά παρουσιάστηκαν ξανά αποτελεσματικοί. Οι γηπεδούχοι είχαν γεμάτο δοκάρι νωρίς και χαμένο τετ α τετ στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Μορεϊρένσε προειδοποίησε με τον στόπερ της σε κόρνερ, δευτερόλεπτα πριν τελικά ανοίξει το σκορ με τον ίδιο, σε δεύτερο χρόνο από το επόμενο κόρνερ. Το γκολ έβαλε έξτρα άγχος στους γηπεδούχους και η υπεράσπισή του προβαδίσματος έγινε σχετικά εύκολα.

“Θα θέλουμε να έχουμε την μπάλα και να είμαστε κυρίαρχοι. Κατά διαστήματα δεν θα τα καταφέρουμε, γιατί από την άλλη πλευρά υπάρχει μια ομάδα με ατομική και συλλογική ποιότητα. Θα έχουμε κατοχή όταν πρέπει να έχουμε κατοχή. Θα είμαστε κάθετοι όταν πρέπει να είμαστε κάθετοι.” δήλωσε με αυτοπεποίθηση ο κόουτς Μπόρζες.

Στα αγωνιστικά νέα, εξέτισε τιμωρία ο Πονκ (στόπερ), αντιθέτως είναι τιμωρημένος ο Αντονίς (εξτρέμ). Περιορισμένες οι λύσεις στα άκρα της επίθεσης, καθώς παραμένει εκτός ο τραυματίας Καμάτσο (εξτρέμ). Έχει μάθει να παίζει δίχως τους τραυματίες Πίντο, Σάντος, Σιλά στην άμυνα.

ΜΟΡΕΪΡΕΝΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για τη Liga Portugal

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (5-0) επί της Τσάβες. Σκόρερ οι Μέντες (3’), Χάντελ (43’), Ζότα Σίλβα (45+2’), Αντρέ Σίλβα (53’), Μανουέλ Σίλβα (90+1’). Στο 44’ αποβλήθηκε ο Νογκέιρα της Τσάβες.

Εντυπωσιακή η εκκίνηση της εποχής Πατσέκο στη Βιτόρια, με τον 52χρονο στον πάγκο μετρά 3/3 νίκες και 11 γκολ ενεργητικό, για να πλασαριστεί από νωρίς σε θέσεις Ευρώπης που είναι και φέτος ο στόχος του συλλόγου.

Το περασμένο Σάββατο δεν αποδείχθηκε φιλόξενη για τον πρώην παίκτη και προπονητή Μορένο, μπήκε φουριόζα στο ματς και το “καθάρισε” πριν την ανάπαυλα. Είχε δοκάρι στο 2ο λεπτό και δευτερόλεπτα αργότερα πήρε προβάδισμα σε γρήγορη μετάβαση. Δεν απειλήθηκε μέχρι το 2-0, ξανά σε transition, το οποίο απέφερε και αποβολή στο πλεονέκτημα που δόθηκε στο ξεκίνημα της φάσης. Ξανά στον χώρο χτύπησε για το 3-0 και το δεύτερο μέρος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

“Δεν μπορούμε να κρύψουμε ότι είμαστε σε καλή φάση, αλλά η ταυτότητά μας και η δυναμική μας μεγαλώνουν. Ήταν μια φανταστική εβδομάδα προπονήσεων και αυτό που θέλω είναι οι παίκτες να συγκεντρωθούν και να διασκεδάσουν, το παιχνίδι.” δήλωσε ο κόουτς Πατσέκο.

Στα αγωνιστικά νέα, εξέτισε τιμωρία ο σημαντικός Τιάγο Σίλβα (μέσος), παραμένουν εκτός οι τραυματίες Αρκάνζο (μέσος), Βιγιανουέβα (στόπερ).