14η αγωνιστική

*Over 3.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τις στοίχημα προτάσεις σήμερα

ΜΟΝΑΚΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 5-2 από την Παρί Σεν Ζερμέν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 18′ και παρότι ισοφάρισε τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Μιναμίνο, στην πορεία δέχθηκε ακόμη τρία τέρματα (πεν. 39′, 70′, 72′). Μείωσε με τον Μπαλογκάν στο 75ο λεπτό, αλλά στις καθυστερήσεις δέχθηκε και πέμπτο τέρμα.

Με το χειρότερο δυνατό αποτέλεσμα επέστρεψε από την πρωτεύουσα η Μονακό. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άντι Χούτερ φιλοξενήθηκε από την Παρί Σεν Ζερμέν, στο μεταξύ τους ντέρμπι, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 5-2. Αποτέλεσμα που δε συνάδει και με την εικόνα που είχε στο ματς, καθώς σε γενικές γραμμές ήταν ζωντανή και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες. Ωστόσο, για ακόμη μια φορά έδειξε αμυντικές αδυναμίες, που “πλήρωσε” με το χειρότερο τρόπο.

Κάπως έτσι, έμεινε στο -6 από τους Παριζιάνους και καλείται να αντιδράσει άμεσα, έτσι ώστε να μη μείνει ακόμη περισσότερο πίσω στην κατάταξη. Ποντάρει στην έδρα της για να πετύχει το στόχο της, εκεί όπου επικράτησε στα 5/6 αντίστοιχα παιχνίδια που έδωσε φέτος.

“Ξεκινήσαμε τη βδομάδα, αναλύοντας αρκετά το παιχνίδι μας. Είμαι ικανοποιημένος με την εμφάνιση κόντρα στην Παρί, δεν κρυφτήκαμε και παίξαμε καλό ποδόσφαιρο ανά διαστήματα. Ωστόσο, τα ατομικά λάθη σε τέτοια ματς δε σου επιτρέπουν να ελπίζεις σε νίκη. Θα δουλέψουμε σκληρά για να τα διορθώσουμε”, δήλωσε ο κόουτς Χούτερ. Εξέτισε την τιμωρία του ο Γιουσούφ Φοφανά.

Μονακό Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Κλερμόν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο έβδομο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 87′ με το πέναλτι του Σαβανιέ.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι η Μονπελιέ. Μεσοβδόμαδα, η ομάδα του Μισέλ Ντερ Ζακαριάν υποδέχθηκε την Κλερμόν, στο εξ αναβολής μεταξύ τους, με την οποία έμεινε στο 1-1. Βρέθηκε πίσω από πολύ νωρίς στο παιχνίδι, δεχόμενη γκολ από τα 30 μέτρα. Στην πορεία είχε επιθετικό μονόλογο, αλλά παρά τις όποιες προσπάθειες της παρουσιάστηκαν, δυσκολεύτηκε αρκετά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Κάτι που έκανε πράξη εν τέλει στα τελευταία λεπτά και από το σημείο του πέναλτι.

Μετά και από αυτή τη νέα της απώλεια, παραμένει χαμηλά και με μόλις 13 βαθμούς σε ισάριθμα παιχνίδια, όσους έχει και η Στρασμπούργκ. Πανηγύρισε δυο φορές το διπλό στις έξι φετινές εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη μια ισοπαλία και τρεις ήττες.

“Περνάμε μια περίοδο με αρκετές δυσκολίες, είναι στο χέρι μας να σηκώσουμε κεφάλι και να είμαστε καλύτεροι στην κατοχή της μπάλας και σε όλα”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Ντερ Ζακαριάν. Εξέτισε την τιμωρία του ο Γιορίς Σοτάρ και θα δώσει και πάλι το παρών. Αντιθέτως, χτύπησαν κόντρα στην Κλερμόν οι Τέο Σεντ-Λους και Ζορντάν Φερί, οπότε και θα μείνουν εκτός. Από τη νέα χρονιά θα υπολογίζεται και πάλι ο Αρνό Νορντέν.