* Η Λέγκια μετρά μόνο νίκες (5/5) επί της Μιέντζ!

* Στον 1ο γύρο (16/09): Λέγκια – Μιέντζ 3-2

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΜΙΕΝΤΖ ΛΕΓΚΝΙΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Κορόνα Κίελτσε. Ο Ντεακόνου πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 11ο λεπτό.

Με το ενάμιση πόδι στη Β’ κατηγορία βρίσκεται πλέον η ουραγός Μιέντζ, αφού το προηγούμενο Σάββατο απέτυχε σε νέο “εξάποντο” παραμονής. Παρέμεινε δίχως νίκη για 5ο διαδοχικό παιχνίδι (0-1-4) και από το -11 μόνο με “θαύμα” θα σώσει την κατηγορία.

Διπλό λάθος, στο build up και στην αντίδραση του κίπερ, την έβαλε σε θέση να κυνηγά και να μην φτάνει από νωρίς στο Κίελτσε. Πήρε την επιθετική πρωτοβουλία στην συνέχεια, πίεσε για το γκολ, είχε αρκετές επικίνδυνες στιγμές, αλλά ήταν και πάλι φανερή η έλλειψη ποιότητας και ψυχραιμίας στα τελειώματά της για να μείνει στο μηδέν σε τρίτο σερί παιχνίδι.

“Παίξαμε πολύ καλά στο δεύτερο ημίχρονο, μέχρι την αντίπαλη περιοχή. Μας έλειπε η ποιότητα στην τελική προσπάθεια. Για ένα εκτός έδρας παιχνίδι, δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες.” δήλωσε ο κόουτς Μόκρι.

Παραμένει εκτός ο Κομπάτσκι (μέσος), συμπλήρωσε κάρτες ο Ντρίγκας (μέσος). Εκτός για προσωπικούς λόγους ο Καπίνο (κίπερ) μετά τα επεισόδια στα αποδυτήρια στο τέλος του προηγούμενου αγώνα.

ΜΙΕΝΤΖ ΛΕΓΚΝΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΛΕΓΚΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Καλίζ. Ο Στρζάλεκ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 2ο λεπτό.

Συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία η Λέγκια, έφτασε τις 6 διαδοχικές νίκες, ενώ έχει να ηττηθεί από τα μέσα Οκτωβρίου, με ρεκόρ 13-4-0 έκτοτε, ανεξαρτήτως διοργάνωσης. Την Τρίτη εξασφάλισε τη θέση της στον τελικό Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει την πρωτοπόρο Ρακόβ, της οποίας τη διαφορά ψαλίδισε το προηγούμενο Σάββατο. Εξαιρετική η εμφάνιση στη μάχη κορυφής, οδήγησε την Ρακόβ στην πρώτη της ήττα μετά τον Σεπτέμβριο, παρουσιάστηκε “άδεια” στον ημιτελικό με ομάδα της Γ’ κατηγορίας, αλλά η ποιότητά της έκανε τη διαφορά.

“Είμαι πολύ χαρούμενος με αυτό το αποτέλεσμα, αλλά δεν ήταν η καλύτερη μας εμφάνιση. Δεν παίξαμε όπως περιμέναμε, δεν μπορέσαμε να επιβεβαιώσουμε το επίπεδο που παρουσιάσαμε το Σάββατο με την Ρακόβ. Νομίζω ότι πολλοί από τους παίκτες ήταν κουρασμένοι.” δήλωσε ο κόουτς Ρούνιαϊτς μετά την πρόκριση στον τελικό.

Μοναδικός απόντας ο Κράμερ (φορ), εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει ο Ναβρότσκι (μέσος).