*4η αγωνιστική.

*Προκριματική φάση του Κόπα Άφρικα 2024 που θα διεξαχθεί στην Ακτή Ελεφαντοστού. Την πρόκριση από κάθε όμιλο παίρνουν οι δύο πρώτοι.

*Στον 1ο γύρο: ΛΔ Κονγκό – Μαυριτανία 3-1.

Μαυριτανία

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 3-1 εκτός έδρας από τη ΛΔ Κονγκό. Έμεινε με δέκα παίκτες στο 22’ καθώς αποβλήθηκε ο Τιάμ, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 37’ και πέντε λεπτά αργότερα μάζεψε για δεύτερη φορά την μπάλα από τα δίχτυα της. Μείωσε με τον Αμπέιντ στο 55’, το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 67’.

Στράβωσε γρήγορα το εκτός έδρας ματς με τη ΛΔ Κονγκό, η Μαυριτανία έμεινε με δέκα παίκτες από το 22’, πάλεψε στη συνέχεια όσο μπορούσε το ματς, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα με 3-1. Ωστόσο παραμένει δυνατά στο κόλπο της πρόκρισης, με τα πάντα στον όμιλο να είναι ανοιχτά. Τέσσερις πόντους έχουν οι Μαυριτανοί, αν καταφέρουν να κερδίσουν απόψε, τότε θα πιάσουν στην 1η θέση την Γκαμπόν.

Μαυριτανία Στατιστικά

*Over 2.5 τα 2/3 παιχνίδια τους στον όμιλο.

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

Παίξε Νόμιμα στην Betshop (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΛΔ Κονγκό

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 3-1 απέναντι στη Μαυριτανία. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 22’, το σκορ για το Κονγκό άνοιξε στο 37’ ο Κακουτά και πέντε λεπτά αργότερα ο Μπακαμπού έκανε το 2-0. Η Μαυριτανία μείωσε στο 55’, το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μαζουακού στο 67’.

Εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι η Μαυριτανία έμεινε από νωρίς με δέκα παίκτες και κατάφερε να πάρει μία πολύτιμη νίκη η ΛΔ Κονγκό, η οποία την διατηρεί στο κόλπο της πρόκρισης στην τελική φάση της διοργάνωσης. Πήρε, παράλληλα, τους πρώτους βαθμούς της, καθώς στα δύο πρώτα ματς του γκρουπ ηττήθηκε από Γκαμπό και Σουδάν με 1-0 και 2-1 αντίστοιχα.