*Goal/Goal τα 13/15 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Μονακό – Μαρσέιγ 3-2

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΑΡΣΕΪΓ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Ρεν, για το κύπελλο. Παρότι προηγήθηκε με τον Βερετού στο 29′, δέχθηκε εν τέλει την ισοφάριση στο 53ο λεπτό. Ηττήθηκε εν τέλει στη διαδικασία των πέναλτι με 9-8.

Εκτός μάχης από το φετινό κύπελλο τέθηκε η Μαρσέιγ. Πιο συγκεκριμένα, την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο φιλοξενήθηκε από τη Ρεν, για τη φάση των “32” της διοργάνωσης, με την οποία έμεινε στο 1-1 στην κανονική διάρκεια.

Ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στο μισάωρο και παρότι είδε την αντίπαλο να χάνει πέναλτι στο φινάλε του ημιχρόνου, εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση κατά την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Έλυσαν έτσι τις διαφορές τους στη “ρώσικη ρουλέτα”, όπου αμφότερες ήταν εύστοχες για οκτώ σερί πέναλτι, με τους Μασσαλούς να αστοχούν στο ένατο τους και την αντίπαλο να το εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο.

Στρέφει έτσι την προσοχή της στο πρωτάθλημα, εκεί όπου έρχεται από αήττητο σερί επτά αγωνιστικών μετά και το εντός 1-1 με τη Στρασμπούργκ. Βρίσκεται έτσι στην έβδομη θέση και στο -7 από την πρώτη δυάδα της κατάταξης. Παραμένει αήττητη μπροστά στο κοινό της, με έξι νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Ανακοίνωσε τις προσθήκες των Φαρίς Μουανγκά (επιθετικός από Μπόντο Γκλιμτ) και Κουεντίν Μερλέν (αριστερό μπακ από Ναντ). Συμπλήρωσε κάρτες ο Σαμουέλ Ζιγκό και θα εκτίσει τιμωρία απόψε.

Μαρσέιγ Στατιστικά

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΟΝΑΚΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Ροντέ, για το κύπελλο. Ο Μπεν Γεντέρ σημείωσε και τα τρία τέρματα της (πεν. 10′, 50′, 58′), δεχόμενη προσωρινά την ισοφάριση σε 1-1 στο 21ο λεπτό.

Σε αντίθεση με την αποψινή της αντίπαλο, η Μονακό κατάφερε να εξασφαλίσει το εισιτήριο για τους “16” του κυπέλλου. Πιο συγκεκριμένα, το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Άντι Χούτερ φιλοξενήθηκε από τη Ροντέ, κόντρα στην οποία δεν δυσκολεύτηκε να επικράτησε με 1-3.

Αρκετά πιο διαβασμένη, δεν άφησε ιδιαίτερα περιθώρια στην αντίπαλο της και έφτασε δίκαια στο θετικό αποτέλεσμα, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Μπεν Γεντέρ, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ, παρότι είχε δεχθεί προσωρινά τη μείωση σε 1-2. Πήρε έτσι μια άτυπη ρεβάνς για τον αποκλεισμό που είχε υποστεί πέρυσι από τη Ροντέ, στην ίδια διοργάνωση.

Ακόμη πιο εύκολο το έργο της στην επόμενη φάση, όπου θα παίξει εκτός έδρας με τη Ρουέν (08/02), ομάδα της τρίτης κατηγορίας. Για την ώρα πάντως, στρέφει την προσοχή της στο πρωτάθλημα, όπου έρχεται από ήττα 1-3 κόντρα στη Ρεμς. Στην τέταρτη θέση της κατάταξης η Μονακό, στο -1 από τη Μπρεστ και στο -2 από τη Νις. Πήρε το διπλό και στις δυο πιο πρόσφατες εξόδους της.

Από πρόβλημα τραυματισμού ταλαιπωρείται ο φορ Μπαλγκάν και τέθηκε νοκ άουτ για το αποψινό ντέρμπι. Αντιθέτως, σε αυτή επιστρέφει ο Ελιές Μπεν Σεγκίρ που ξεπέρασε τον τραυματισμό του, αλλά και ο Μοχαμέντ Σαλισού, μετά και τον αποκλεισμό της Γκάνας από το Κόπα Άφρικα. Ντεμπούτο στην αποστολή για τον νεαρό Λούκας Μισάλ.