*Φάση των “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Πορτογαλία – Ελβετία.

*Οι δύο ομάδες αναμετρώνται για δεύτερη φορά σε Παγκόσμιο Κύπελλο: Το 2018 το Μαρόκο προηγήθηκε δύο φορές της Ισπανίας, προτού ο Ιάγκο Άσπας διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα (2-2) για τους “φούριας ρόχας” στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

*Η Ισπανία παραμένει αήττητη σε τρεις αναμετρήσεις με το Μαρόκο (2-1-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Μουντιάλ

*Το Μαρόκο παραμένει αήττητο στις τέσσερις πρώτες αναμετρήσεις του Παγκοσμίου Κυπέλλου (2-2-0). Η μοναδική αφρικανική ομάδα που έκανε το σχετικό 5Χ5 είναι το Καμερούν (2-3-0 στο διάστημα 1982 και 1990).

*Η Ισπανία αποκλείστηκε από τους “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 στα πέναλτι με αντίπαλο τη διοργανώτρια Ρωσία. Πανηγύρισε την πρόκριση από την εν λόγω φάση το 2010 φτάνοντας μέχρι την κατάκτηση του τροπαίου.

ΜΑΡΟΚΟ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 2-1 του Καναδά. Μόλις στο 4′ ο Ζίγιες άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση, προτού ο Εν-Νεσίρι κάνει το 2-0. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με αυτογκόλ ο Αγκέρντ πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 45′.

Για πρώτη φορά από το 1986 και δεύτερη συνολικά σε έξι συμμετοχές, το Μαρόκο εξασφάλισε την πρόκριση στους “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου! Τερμάτισε πάνω από Κροατία και Βέλγιο με απολογισμό 2-1-0 (4-1 διαφορά γκολ) κατακτώντας, παράλληλα, την κορυφή του 6ου ομίλου.

Πριν από πέντε μέρες επικράτησε με 2-1 του Καναδά: Άνοιξε το σκορ μετά από λάθος απομάκρυνση του αντίπαλου τερματοφύλακα με μακρινό σουτ του Ζίγιες, προτού ο Εν-Νεσίρι κάνει το 2-0 με όμορφο διαγώνιο σουτ. Κράτησε παθητική στάση στο δεύτερο επιτρέποντας στους Καναδούς να κυνηγήσουν την ισοφάριση.

Έφτασαν μία ανάσα από αυτή στο 71′ όταν είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Χάτσινσον. Στην εν λόγω αναμέτρηση άνοιξε λογαριασμό σε Παγκόσμιο Κύπελλο ο 29χρονος μεσοεπιθετικός της Τσέλσι, Χακίμ Ζίγιες: Έχει δημιουργήσει τις περισσότερες ευκαιρίες (επτά) για την ομάδα του (επτά) στην τρέχουσα διοργάνωση.

Παράλληλα έχει κάνει τις περισσότερες πάσες στην αντίπαλη μεγάλη περιοχή (17). “Μας περιμένει μία πολύ δύσκολη πρόκληση, αντιμετωπίζουμε μία από τις καλύτερες ομάδες του πλανήτη. Αποτελεί φαβορί για κατάκτηση του τίτλου, ωστόσο κι εμείς έχουμε να δείξουμε πράγματα”, είπε μεταξύ άλλων ο ομοσπονδιακός τεχνικός του Μαρόκου, Ουαλίντ Ρεγραγκί.

Πρόβλημα στον αστράγαλο αντιμετώπιζε ο Χακίμι, ωστόσο αναμένεται να είναι ετοιμοπόλεμος στη σημερινή αναμέτρηση. Στο όριο καρτών βρίσκονται Άμραμπατ και Σαμπίρι, αν δεχτούν άλλη μία θα χάσουν (εφόσον προκριθεί το Μαρόκο) τα προημιτελικά.

ΜΑΡΟΚΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δίνει το παρών μόλις για δεύτερη φορά στη νοκ άουτ φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου: Το 1986 έφτασε μέχρι τους “16”, προτού αποκλειστεί από τη Γερμανία (1-0).

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Κράτησε το μηδέν στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

ΙΣΠΑΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 2-1 από την Ιαπωνία. Στο 11′ ο Μοράτα άνοιξε το σκορ για τους “φούριας ρόχας”, απάντησαν οι Ντόαν (48′) και Τανάκα (51′).

Αν και προηγήθηκε νωρίς στην αναμέτρηση, η Ισπανία είδε την Ιαπωνία να ανατρέπει τα δεδομένα σε αυτή μέσα σε τρία λεπτά γνωρίζοντας, τελικά, την ήττα με 2-1 στην τελευταία αγωνιστική του 5ου ομίλου. Το εν λόγω αποτέλεσμα ανάγκασε τους “φούριας ρόχας” να υποχωρήσουν στη 2η θέση (1-1-1/ 9-3 διαφορά γκολ) κάτι για το οποίο κατηγορήθηκαν από μεγάλη μερίδα φιλάθλων.

Τα σενάρια… συνωμοσίας ήθελαν το ομοσπονδιακό συγκρότημα του Λουίς Ενρίκε να αποφεύγει την Κροατία και, σε περίπτωση πρόκρισης στα προημιτελικά, ένα πιθανό ματσάρισμα με την Βραζιλία. Η Ισπανία ολοκλήρωσε 2.489 πάσες στη φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022: Κατέγραψε κατοχή μπάλας 82,3% και ολοκλήρωσε 969 πάσες στην τελευταία αναμέτρηση με την Ιαπωνία, νούμερα ρεκόρ για ομάδα που γνώρισε την ήττα από το 1966.

“Το ποδόσφαιρο δεν είναι δίκαιο, αν έχεις λίγο περισσότερη αξία μπορείς να κερδίσεις τις αναμετρήσεις. Είμαι πεπεισμένος πως αυτό θα συμβεί κόντρα στο Μαρόκο. Στόχος μας παραμένει να παίξουμε επτά αναμετρήσεις στο Παγκόσμιο Κύπελλο”, υπογράμμισε χαρακτηριστικά ο ομοσπονδιακός τεχνικός Λουίς Ενρίκε.

Τραυματίστηκε κι αντικαταστάθηκε στην αναμέτρηση με την Ιαπωνία ο Αθπιλικουέτα, ωστόσο παρουσιάζεται ετοιμοπόλεμος για τη σημερινή αναμέτρηση με το Μαρόκο. Στο όριο καρτών βρίσκεται ο Μπούσκετς για τους “φούριας ρόχας”.

ΙΣΠΑΝΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Ο Μοράτα σκόραρε στις τρεις τελευταίες συμμετοχές του σε Παγκόσμιο Κύπελλο, παρά το γεγονός πως αγωνίστηκε συνολικά μόλις 126′.