* Αήττητη η Μαν. Γιουνάιτεντ στα 18 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (15-3-0), από το 2009!

* Η Φούλαμ έχει ρεκόρ 1-2-13 στα εκτός έδρας με τη Μαν. Γιουνάιτεντ για την Πρέμιερ Λιγκ.

* Στον 1ο γύρο (04/11): Φούλαμ – Μαν. Γιουνάιτεντ 0-1

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Λούτον. Ο Χόιλουντ σκόραρε δις (1’, 7’) για τη Γιουνάιτεντ και ο Μόρις (14’) μείωσε για τη Λούτον.

Το εντυπωσιακό σερί στο ξεκίνημα του 2024 συνεχίστηκε για τη Γιουνάιτεντ την περασμένη Κυριακή στο αφιλόξενο “Κένι”. Έκανε το 4/4 μέσα στο μήνα και το επί μέρους ρεκόρ Φεβρουαρίου έφτασε στο 17-9-0 από το 2018! Τελευταία φορά που πέτυχε 5/5 νίκες μέσα σε ένα μήνα ήταν το 2009.

Εντυπωσιακή η παραγωγική βελτίωση της από την Boxing Day και μετά, σκοράρει 2.4 φορές μ.ο. στα 7 τελευταία της Πρέμιερ Λιγκ, ενώ στα πρώτα 18 της σεζόν σκόραρε μόλις 1.0 γκολ ανά παιχνίδι!

Πρωταγωνιστής της ανάκαμψης ο Χόιλουντ, ο οποίος στην έδρα της Λούτον έγινε ο νεότερος παίκτης που καταφέρνει να σκοράρει σε 6 σερί ματς της Πρέμιερ Λιγκ. Στα 8 σερί (10 γκολ) είναι το ρεκόρ συλλόγου, από το Φαν Νίστελροϊ.

Ο Δανός αξιοποίησε το “δώρο” του αντίπαλου στόπερ για να κάνει το 0-1 στα 36 δευτερόλεπτα και στην ακόλουθη πίεση της ομάδας του “έσβησε” με το στήθος το σουτ του Γκαρνάτσο για ένα “αλήτικο” 0-2. Κι όμως η ομάδα του Τεν Χάαχ δεν κατάφερε να “κλειδώσει” τη νίκη, οι Γκαρνάτσο, Φερνάντες και σία ξόδεψαν μισή ντουζίνα κλασικές ευκαιρίες σε μεταβάσεις του δευτέρου μέρους και χρειάστηκαν το δοκάρι στις καθυστερήσεις για να γλιτώσουν την ισοφάριση.

Ο Πορτογαλός αρχηγός έχει φτάσει τις 405 δημιουργημένες ευκαιρίες, τις περισσότερες όλων από τότε που έκανε ντεμπούτο στην Πρέμιερ Λιγκ κι απέναντι στη Φούλαμ έχει πετύχει δύο σερί νικητήρια τέρματα.

Ξεκίνησε με ενοχλήσεις στην έδρα της Λούτον ο Σο (αρ. μπακ), υποτροπίασε και αναμένεται να μείνει εκτός για μήνες. Ξέμεινε από αριστερά μπακ ο Τεν Χάαχ, πιθανότερος για τη θέση ο Λίντελοφ (στόπερ). Σοκ για την ομάδα ο τραυματισμός του Χόιλουντ (φορ), θα λείψει για 2-3 εβδομάδες, ο Ράσφορντ προορίζεται για την κορυφή.

Δεν υπήρξε ενημέρωση για τους Μαλάσια (αρ. μπακ), Μάουντ (μέσος), Γουάν-Μπισάκα (δεξί μπακ), θεωρούνται απόντες, όπως και ο Μαρσιάλ (φορ/εξτρέμ). Μακροχρόνια εκτός ο Μαρτίνες (στόπερ).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 8/9 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Δέχθηκε γκολ στα 9/11 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΦΟΥΛΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από την Άστον Βίλα. Ο Γουότκινς σκόραρε δις (23’, 56’) για την Άστον Βίλα και ο Μουνίς (63’) μείωσε για τη Φούλαμ.

Επιστροφή στις ήττες για τους “κότατζερς”, 5η εντός έδρας στην Πρέμιερ Λιγκ αυτή του περασμένου Σαββάτου, με την οποία διατηρήθηκε στο +9 από την επικίνδυνη ζώνη.

Ένα λάθος στο repress της Άστον Βίλα προκάλεσε το 0-1, οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι, οριακά ακυρωθέν γκολ σε κόρνερ και χαμένο τετ α τετ ακολούθως. Απείλησε με ισοφάριση σε δικό της κόρνερ η Φούλαμ, αλλά στο ξεκίνημα της επανάληψης τρυπήθηκε κάθετα για το 0-2.

Αρμοστή η αντίδρασή της, ο Μουνίς σκόραρε σε τρίτο σερί ματς για να μειώσει γρήγορα και στο τελευταίο 20λεπτο η ομάδα του Σίλβα πίεσε και ξόδεψε σημαντικές ευκαιρίες για να επιστρέψει, με αποκορύφωμα το χαμένο τετ α τετ του Τραορέ στις καθυστερήσεις.

Στο τελευταίο ταξίδι πέταξε δύο βαθμούς στην έδρα της Μπέρνλι (2-2), όπου προηγήθηκε νωρίς με 0-2 και συμπλήρωσε 11 παιχνίδια δίχως διπλό (0-4-7), μετά τη νίκη της πρεμιέρας στο Γκούντισον Παρκ. Οι μόλις 7/29 βαθμούς που έχει κερδίσει εκτός έδρας είναι το χαμηλότερο ποσοστό (24%) στη λίγκα.

Συμπλήρωσε 10 κάρτες ο καταλυτικός Παλίνια (μέσος) και θα χάσει τα δύο επόμενα παιχνίδια, παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού ο βασικός φορ Χιμένες. Ο κόουτς Σίλβα ενημέρωσε ότι θα περιμένει μέχρι τελευταία στιγμή τον Ουίλιαν (εξτρεμ) και ότι ο Μπρόγια (φορ) είναι ξανά διαθέσιμος.