*Πρώτο παιχνίδι για τα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Διπλές αναμετρήσεις, δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα της Λουντογκόρετς (24/08).

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που οι δυο ομάδες τίθενται αντιμέτωπες.

*Τη σεζόν 1964/1965 είναι η πρώτη και μοναδική φορά που η Μάλμε αντιμετώπισε ομάδα από τη Βουλγαρία και πιο συγκεκριμένα τη Λοκομοτίβ Σόφιας, για τα προκριματικά του Κυπέλλου Πρωταθλητριών. Ηττήθηκε με 8-3 στο εκτός έδρας πρώτο παιχνίδι, για να επικρατήσει με 2-0 στην εντός έδρας ρεβάνς και να μείνει εκτός συνέχειας.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που η Λουντογκόρετς αντιμετωπίζει ομάδα από τη Σουηδία.

*Ο νικητής του ζευγαριού θα πάρει το εισιτήριο για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ ο ηττημένος θα συνεχίσει σε αυτούς του Γιουρόπα Λιγκ.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΜΑΛΜΕ ΑΝΑΛΥΣΗ (Σουηδία, 88)

Μετά από δέκα αναμετρήσεις και με απολογισμό επτά νίκες και τρεις ισοπαλίες σε όλες τις διοργανώσεις, η Μάλμε υπέστη και πάλι την ήττα. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Γιον Νταλ Τόμασον υποδέχθηκε τη Γκέτεμποργκ, στα πλαίσια του πρωταθλήματος, από την οποία και ηττήθηκε με 2-3. Αδικείται από το τελικό σκορ, καθώς ήταν με διαφορά καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, δημιούργησε πολύ περισσότερες ευκαιρίες και άξιζε το κάτι παραπάνω.

Αυτή ήταν και η πρώτη εντός έδρας ήττα που υπέστη από τον Αύγουστο του 2019, βάζοντας τέλος σε ένα αήττητο 25 αγώνων (20-5-0), ανεξάρτητα από τη διοργάνωση. Παράλληλα, την έριξε και στη δεύτερη θέση της κατάταξης. Ξεκίνησε το φετινό ευρωπαϊκό της ταξίδι από τον πρώτο προκριματικό γύρο, ως πρωταθλήτρια Σουηδίας, για να αποκλείσει κατά σειρά τις Ρίγα (1-0 εντός, 1-1 εκτός), Ελσίνκι (2-1 εντός, 2-2 εκτός) και Ρέιντζερς (2-1 εντός, 1-2 εκτός). Έφτασε στα δώδεκα παιχνίδια το αήττητο στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ (7-5-0), μεγάλος της στόχος είναι η συμμετοχή στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, τελευταία φορά που το κατάφερε ήταν τη σεζόν 2015/2016.

Έχοντας αποβληθεί στη ρεβάνς με τη Ρέιντζερς, ο Μπονκέ Ινοσέντ (ΜΕ 8/0) θα απουσιάσει από την αποψινή αναμέτρηση, ενώ εκτός είναι και ο Ανέλ Αχμέντχοντζιτς (ΑΜ 19/1), που συμπλήρωσε κάρτες. Τη θέση του Βόσνιου στο κέντρο της άμυνας αναμένεται να πάρει ο Έρικ Λάρσον (ΑΜ 16/1), με τον Νίκλας Μοϊσάντερ (ΑΜ 1/0) να συνεχίζει στο αριστερό άκρο της άμυνας, ελέω της απουσίας του Γιόνας Κνούντσεν (ΑΜ 19/1). Τραυματίας και ο Όλα Τοϊβόνεν (ΕΠ 13/2).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-3 από τη Γκέτεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο έβδομο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ανατροπή (17′, αυτ. 55′), κατάφερε να ισοφαρίσει με το τέρμα του Αμπουμπακάρι στο 86′. Εν τέλει όμως, δέχθηκε και τέταρτο τέρμα, με πέναλτι στις καθυστερήσεις, σε μια φάση που έμεινε και με δέκα παίκτες.

Μάλμε Στατιστικά

*Με Goal/Goal και Over 2.5 ολοκληρώθηκαν τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της. (δες το στο Pamestoixima.gr)

*Με Over 2.5 ολοκληρώθηκαν τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ ΑΝΑΛΥΣΗ (Βουλγαρία, 58)

Αήττητη συνεχίζει την πορεία της στη σεζόν η Λουντογκόρετς, όπου σε εννέα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις μετράει έξι νίκες και τρεις ισοπαλίες. Στο πιο πρόσφατο εξ αυτών, την περασμένη Τρίτη, η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό, στη μεταξύ τους ρεβάνς του 1-1 στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”, για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Είχε περισσότερες τελικές και παρότι βρέθηκε πίσω, έκανε προσωρινά την ανατροπή, πριν δεχθεί την ισοφάριση με πέναλτι. Οι δυο πλευρές οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου παρά το αριθμητικό μειονέκτημα του Ολυμπιακού, δεν άλλαξε τίποτα, οπότε και οι όποιες διαφορές τους λύθηκαν στα πέναλτι.

Εκεί, οι Βούλγαροι αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι και με σκορ 4-1, πήραν την πρόκριση για τα πλέι οφ. Το ευρωπαϊκό ταξίδι για την πρωταθλήτρια Βουλγαρίας, ξεκίνησε από τον πρώτο προκριματικό, έχοντας αποκλείσει κατά σειρά τις Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ (1-0 εντός, 0-1 εκτός) και Μιούρα (0-0 εκτός, 3-1 εντός). Ενδιάμεσα, κατέκτησε το Σούπερ Καπ της χώρας της (4-0 την ΤΣΣΚΑ Σόφιας), ενώ έκανε και το 2×2 στο πρωτάθλημα κόντρα σε Λοκομοτίβ Πλόβντιβ (1-3 εκτός) και ΤΣΣΚΑ 1948 Σόφιας (3-0 εντός).

Ταξίδεψε στη Βουλγαρία χωρίς τον Κιρίλ Ντεσπότοφ (ΕΠ 9/3), ο οποίος συμπλήρωσε κίτρινες κάρτες και εκτίει τιμωρία. Εκτός μάχης παραμένει και ο Ισπανός Ιγίνιο Μαρίν (ΕΠ 0/0), ο οποίος βρίσκεται σε στάδιο αποκατάστασης μετά και τον τραυματισμό που τον άφησε εκτός για αρκετό διάστημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τον Ολυμπιακό, για το Τσάμπιονς Λιγκ. Βρέθηκε πίσω στο 31ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με το αυτογκόλ του Σεμέδο (48′) και το πέναλτι του Σωτηρίου (57′). Δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι στο 68ο λεπτό, ενώ τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα.