*Φάση ομίλων – Τελευταία αγωνιστική

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

*Στον πρώτο γύρο: ΑΕΚ – Λέστερ 1-2

*Η Λέστερ θα κατακτήσει την κορυφή του 7ου ομίλου με ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα από την Μπράγκα που υποδέχεται την Ζόρια. Η ΑΕΚ έχει αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

*Η ΑΕΚ θα τεθεί αντιμέτωπη για 12η φορά με αγγλική ομάδα (3-0-8). Μακριά από την έδρα της σημείωσε μία νίκη και τέσσερις ήττες.

*Η Λέστερ παραμένει αήττητη σε οχτώ εντός έδρας ευρωπαϊκές αναμετρήσεις (6-2-0), θα πρέπει να γυρίσουμε στη σεζόν 1997/98 για να βρούμε την τελευταία ήττα από την Ατλέτικο Μαδρίτης (2-0).

ΛΕΣΤΕΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Χάρη στο γκολ του Βάρντι με τη συμπλήρωση των 90′ η Λέστερ επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά από τέσσερις αναμετρήσεις (0-1-3), επικρατώντας εκτός έδρας με 2-1 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στην Πρέμιερ Λιγκ την Κυριακή. Ήταν το 11ο γκολ σε 12 συμμετοχές για τον 33χρονο Άγγλο επιθετικό που διατήρησε τις “αλεπούδες” στην 4η θέση με 21 βαθμούς και στο -3 από την πρωτοπόρο Τότεναμ.

Έχοντας πανηγυρίσει την πρόκριση στους “32” του Γιουρόπα Λιγκ, το συγκρότημα του Ρότζερς θα κυνηγήσει απόψε τη νίκη επί της ΑΕΚ για να εξασφαλίσει, παράλληλα, την πρώτη θέση του 7ου ομίλου και να έχει καλύτερη κλήρωση στη συνέχεια. “Θα κάνουμε ό,τι κάνουμε καθ’ όλη τη διάρκεια της διοργάνωσης. Πάντα επιλέγω μια ομάδα που πιστεύω ότι μπορεί να νικήσει το παιχνίδι, θέλουμε την πρώτη θέση”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Λέστερ που υποδέχεται την Μπράιτον την Κυριακή (13/12) στην Πρέμιερ Λιγκ.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Ο Αγιόζε Πέρεζ άνοιξε το σκορ στο 24′, προτού ο ΜακΜπέρνι ισοφαρίσει δύο λεπτά αργότερα για τους γηπεδούχους. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με τη συμπλήρωση των 90′ ο Βάρντι.

ΛΕΣΤΕΡ Στατιστικά

*Over 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της (δες το στο Pamestoixima)

*GG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΑΕΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μετά την βαριά ήττα που γνώρισε από την Μπράγκα στο ΟΑΚΑ, ήρθε αυτή στο ντέρμπι της πρωτεύουσας από τον Παναθηναϊκό (2-1 εντός) να βαρύνει ακόμα περισσότερο το κλίμα στο στρατόπεδο της ΑΕΚ… Πραγματοποιώντας μία σπουδαία εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 2-0, στο δεύτερο έριξαν στροφές, ωστόσο δεν δέχτηκαν σημαντική πίεση από τους γηπεδούχους που “ξύπνησαν” προς το τέλος. Παραμένοντας στους 19 βαθμούς η “Ένωση” δεν ξεκόλλησε από την 4η θέση, ωστόσο μεγάλωσε η διαφορά της από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό στους έξι.

Πληθαίνουν τα μαύρα σύννεφα πάνω από τον Μάσιμο Καρέρα, ο οποίος μόνο με θαύμα θα διατηρηθεί στον πάγκο του συλλόγου μετά την έναρξη του νέου έτους. Στο προπονητικό κέντρο βρέθηκε την Τρίτη ο ισχυρός άντρας της ΑΕΚ, Δημήτρης Μελισσανίδης, που τα “έψαλε” στους ποδοσφαιριστές φέρνοντάς τους προ των ευθυνών τους για την κάκιστη εικόνα που παρουσιάζουν οι “κιτρινόμαυροι”.

Παράλληλα, στα Σπάτα πήγαν και οργανωμένοι οπαδοί με σκοπό να εκφράσουν τις θέσεις και την οργή τους για την απόδοση και τα ανεπιτυχή αποτελέσματα. “Πρέπει να ανταποδώσουμε την αγάπη που έχουμε πάρει από τον κόσμο και τον κ. Μελισσανίδη. Να αναδείξουμε ένα παιχνίδι με μαχητικότητα και ένταση και να αντιληφθούμε την κατάσταση. Πρέπει να μείνουμε ενωμένοι και να δείξουμε τι μπορούμε να κάνουμε”, είπε ο προπονητής Καρέρα. Την Κυριακή (13/12) η ΑΕΚ ταξιδεύει στην έδρα του Απόλλωνα Σμύρνης.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας με 2-1 από τον Παναθηναϊκό. Ο Μακέντα έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους στο 34′, προτού ο Κουρμπέλης διπλασιάσει τα τέρματά τους στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Νέλσον Ολιβέιρα (88′).