21η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Βολουντάρι – Ιάσι 2-3

ΙΑΣΙ

Συνέχισε στο δρόμο των επιτυχιών την περασμένη αγωνιστική η Ιάσι, περνώντας με το εντυπωσιακό διπλό (3-6) από την έδρα της Κονκόρντια. Ανοικτό παιχνίδι από το ξεκίνημα, πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 0-2 (4’, 8’), για να δεχθεί τη μείωση στο 21’ (1-2). Στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε τρία γκολ μέχρι το 57’ (1-5), στο 64’ το 2-5 και στο 67’ το 3-5 δεν την επηρέασαν, πετυχαίνοντας έκτο τέρμα στις καθυστερήσεις (3-6 στο 91’).

Τρίτη σερί νίκη για την Ιάσι, μετά απ’ αυτές που προηγήθηκαν κόντρα στις Μποτοσάνι (1-2) και Ντουναρέα Καλαράσι (1-0), παρέμεινε στην όγδοη θέση με 27 πόντους, θέλει να συνεχίσει στο δρόμο των επιτυχιών, προκειμένου να μείνει σε κοντινή απόσταση απ’ την «εξάδα» και τα πλέι οφ. Εντός έδρας μετράει απολογισμό 4-2-4 με 11-12 τέρματα, τα πέντε απ’ τα έξι πιο πρόσφατα συνοδεύτηκαν από 2-3 γκολ. Τιμωρημένος ο Ρους (Μέσος, 10, 0), συνεχίζει εκτός ο τραυματίας Μπάντιτς (Αμυντικός, 3, 0). Εξέτισε ο Παντίρου (Μέσος, 14, 0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 6-3 επί της Κονκόρντια.

Στατιστικό: G/G τα πέντε απ’ τα έξι τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στον Stoiximan)

Το Ιάσι – Βολουντάρι παίζει στον Stoiximan

ΒΟΛΟΥΝΤΑΡΙ

Από την άλλη πλευρά, η Βολουντάρι αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Άστρα εντός έδρας. Μοιρασμένο παιχνίδι, με λίγες καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες, προηγήθηκε στο 50’ (0-1), δέχθηκε έπειτα πίεση από την αντίπαλο, δεν άντεξε και λύγισε με ισοφάριση στο 85’ της συνάντησης (1-1).

Δεύτερη αγωνιστική που αγνοεί τη νίκη η Βολουντάρι, μετά την ήττα που προηγήθηκε από την Κραϊόβα (3-1), μετράει μια νίκη στις οκτώ πρόσφατες αγωνιστικές (1-1-6), βρίσκεται πάντα στην τελευταία θέση με 11 πόντους και θα πρέπει να δώσει μεγάλη μάχη για την αποφυγή του μοιραίου. Διαθέτει επίσης την χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος με 38 γκολ. Εκτός έδρας δεν έχει γευτεί ακόμη τη χαρά της νίκης, με ρεκόρ 0-3-7 και 5-22 τέρματα. Εξέτισαν οι Λαϊντούνι (Μέσος, 16, 3) και Ραούτα (Μέσος, 15, 0), συμπλήρωσε κάρτες ο Ρικαρντίνιο (Αμυντικός, 14, 2).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Άστρα.

Στατιστικό: Από δύο γκολ και πάνω δέχθηκε η Βολουντάρι στα τέσσερα πρόσφατα εκτός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα.