Τελικός για τα πλέι-οφ προβιβασμού στην Πρέμιερ Λιγκ. Μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Ο αγώνας διεξάγεται σε ουδέτερη έδρα, Γουέμπλεϊ.

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 5/7 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/6 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Λούτον-Κόβεντρι 2-2.

*Αποτέλεσμα δεύτερου γύρου: Κόβεντρι-Λούτον 1-1.

ΚΟΒΕΝΤΡΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Μίντλεσμπρο με σκορ 0-1, στα πλαίσια του ημιτελικού για τα πλέι-οφ προβιβασμού στην Πρέμιερ Λιγκ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Χάμερ στο 57’.

Δεν έπεισε ιδιαίτερα με την εμφάνισή της, παρ’ όλα αυτά κατάφερε να περάσει από τη δυνατή έδρα της Μίντλεσμπρο. Παρά την πίεση που δέχθηκε, κράτησε μακριά από την εστία της τους γηπεδούχους, ενώ εκμεταλλεύτηκε τη μοναδική ευκαιρία με την οποία απείλησε την αντίπαλη εστία, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Με τρομερή ψυχολογία έρχεται στο σημερινό παιχνίδι, καθώς πέρασε από μια από τις πιο δυνατές έδρες του πρωταθλήματος, προκειμένου να προκριθεί. Έχει δείξει εξαιρετικά στοιχεία αυτή την περίοδο, είναι φορμαρισμένη και δείχνει ιδιαίτερα σταθερή τόσο στα μετόπισθεν, όσο και στο σκοράρισμα. Φυσικά το άγχος είναι στα ύψη, αφού βρίσκεται μόλις ένα βήμα μακριά από την άνοδό της στη μεγαλύτερη κατηγορία της χώρας, έχοντας την ευκαιρία να κατακτήσει μόλις το δεύτερο τρόπαιο στην ιστορία της, ύστερα από το κύπελλο Αγγλίας το μακρινό 1987 κόντρα στη Τότεναμ (3-2).

Κόβεντρι Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΛΟΥΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Σάντερλαντ, στα πλαίσια του ημιτελικού για τα πλέι-οφ προβιβασμού στην Πρέμιερ Λιγκ. Το 1-0 ο Όσο στο 10’ και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Λοκίερ στο 43’.

Το εις βάρος σκορ του πρώτου αγώνα κατάφερε να ανατρέψει η Λούτον, παίρνοντας την πρόκριση στο μεγάλο τελικό των πλέι-οφ. Μπήκε δυνατά στο ματς και πήρε ασφαλές προβάδισμα στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη κράτησε μακριά από την περιοχή της τους πιεστικούς, αλλά άστοχους φιλοξενούμενους.

Να πετύχει ότι δεν κατάφερε την περασμένη σεζόν θέλει σήμερα, έχοντας κάνει ήδη ένα βήμα παραπάνω σε σχέση με τότε. Είναι σε γενικές γραμμές σε καλή κατάσταση, ενώ κατέχει και το «τίτλο» της 2ης πιο σταθερής άμυνας του πρωταθλήματος, πίσω από την πρωταθλήτρια Μπέρνλι. Μπορεί να μην βρίσκει δίχτυα τόσο εύκολα, όμως έχει τον τρόπο να απειλεί την αντίπαλη εστία, ενώ δεν αφήνει ανεκμετάλλευτα τυχόν λάθη και αστάθειες των αντιπάλων της. Αναμένεται να προσεγγίσει το ματς συντηρητικά, κρατώντας όσο το δυνατόν περισσότερο ανέπαφη την εστία της, αφού αυτή συνηθίζει να είναι άλλωστε η προσέγγισή της στις περισσότερες αναμετρήσεις της.