27η αγωνιστική

*Μετρούν 2/2 παιχνίδια με goal/goal & over 3.5 γκολ μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Α’ Γύρος: Στάμπαεκ – KFUM Όσλο 2-2

KFUM ΟΣΛΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας με σκορ 3-2, από τη Σταρτ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 16’ ο Χούμελσβολ-Νούνιες σκόραρε για το 0-1, όμως στο 31’ ο Σούλτζε ισοφάρισε σε 1-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 59’ ο Ντζιέ σκόραρε για το 1-2, στο 82’ ο Στράνεγκορντ ισοφάρισε σε 2-2. Στο 85’ αποβλήθηκε ο Μπράουτι για τους φιλοξενούμενους και στο 90+3’ ο Χόλταν έδωσε τη νίκη στη Σταρτ.

Η KFUM Όσλο μάλλον αγχώθηκε παραπάνω με την πιθανότητα της δεύτερης θέσης και την απευθείας άνοδο και έχασε βαθμούς σε τρία συνεχόμενα παιχνίδια πρωταθλήματος. Προέρχεται από την ήττα στην έδρα της Σταρτ (3-2) η οποία ήταν η δεύτερη στο εν λόγω διάστημα. Ενδιάμεσα, είχε απρόσμενη εντός έδρας απώλεια βαθμών, αφού συνάντησε αντίσταση από τη Μπρίνε (3-3). Έπεσε στην τέταρτη θέση, αλλά θα δώσει τη μάχη της για την απευθείας άνοδο στην Eliteserien. “Τελικός” το ματς με τη Στάμπαεκ για τις ελπίδες της, ενώ θα μείνουν τρεις αγωνιστικές. Τιμωρημένος ο κίπερ Μπράουτι.

KFUM Όσλο Στατιστικά

*9/10 αναμετρήσεις είχαν goal/goal

*12 σερί παιχνίδια με over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 10/13 εντός έδρας

ΣΤΑΜΠΑΕΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 4-0 εντός έδρας, εναντίον της Οσάνε, για το πρωτάθλημα. Στο 22’ ο Γκιφτ σκόραρε για το 1-0 και στο 31’ ο Έντουαρντς έκανε το 2-0 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 69’ ο Κρόγκσταντ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και στο 75’ ξανά ο Γκιφτ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Στάμπαεκ συνεχίζει ακάθεκτη για να πάρει το δεύτερο απευθείας εισιτήριο για την Eliteserien, μετά τη Μπραν. Έχει δείξει σαφή σημάδια βελτίωσης με την έλευση του Μπόχινεν στην τεχνική ηγεσία, με απολογισμό πέντε νίκες και μία ισοπαλία. Η μοναδική της απώλεια με τον έμπειρο Νορβηγό στην τεχνική ηγεσία, είναι το εντός έδρας 2-2 με αντίπαλο τη Μπρίνε. Έχει κρατήσει το μηδέν σε 5/6 παιχνίδια εσχάτως. “Να δείξουμε που ανήκουμε,”, δήλωσε ο Μπόχινεν, η ομάδα του με νίκη, πρακτικά (όχι μαθηματικά) εξασφαλίζει την άνοδο. Στο αγωνιστικό σκέλος, δεν αναφέρθηκαν σημαντικά προβλήματα απουσιών.