*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Έιρ-Μόρτον 0-1.

ΜΟΡΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας λευκή ισοπαλία (0-0) με αντίπαλο την Ινβερνές, στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν οι δύο ομάδες, καμία δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Κακή εμφάνιση, αλλά με ισόπαλο αποτέλεσμα για τη Μόρτον. Λίγες οι ευκαιρίες που δημιούργησε, δεν κατάφερε όμως να απειλήσει με καμία από αυτές την αντίπαλη εστία, με αποτέλεσμα να μείνει στο μηδέν. Η άμυνά της δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, διατηρώντας με σχετική άνεση το μηδέν παθητικό.

Συνέχεια στο αήττητο σερί της θέλει να δώσει, επιστρέφοντας στις εντός έδρας αναμετρήσεις. Είναι σε γενικές γραμμές σε καλή κατάσταση, μαχητική κόντρα σε κάθε αντίπαλο, όμως απέτυχε να βρει δίχτυα στα τελευταία δύο παιχνίδια της. Στα θετικά το γεγονός ότι έδειξε βελτίωση στα μετόπισθεν, διατηρώντας εξίσου ανέπαφη την εστία της στα τρία πρόσφατα.

Μόρτον Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 πρόσφατα ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια.

ΕΙΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Ντανφέρμλιν με σκορ 2-2, στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με δύο γκολ του Γιακούμπιακ στο 3’ και το 9’, όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον ΜακΓκίντι στο 41’ και ισοφάρισαν με τον Μουσόντα στο 63’.

Το βαθμό της ισοπαλίας κατάφερε να σώσει η Έιρ. Μπήκε νωθρά στο ματς και έμεινε αρκετά πίσω στο σκορ, όμως στη συνέχεια κατάφερε να μειώσει πριν το ημίχρονο και στην επανάληψη εκμεταλλεύτηκε μία από τις ευκαιρίες που δημιούργησε, φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Μια αποτελεσματικότερη εμφάνιση θέλει να πραγματοποιήσει, ώστε να φύγει με το τρίποντο από την έδρα της Μόρτον. Έχει δείξει εξαιρετική στοιχεία επιθετικά το τελευταίο διάστημα, σκοράροντας σχεδόν ασταμάτητα, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, όμως είναι φανερά επιρρεπής στα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να σταματήσει να δέχεται γκολ, κάτι το οποίο της κοστίζει συχνά.