*4η Αγωνιστική του 4ου ομίλου για το Λιγκ Καπ Σκωτίας.

*Από κάθε όμιλο προκρίνεται η πρώτη ομάδα στη φάση των «16» της διοργάνωσης. Επιπλέον, από τους οκτώ συνολικά ομίλους, θα προκριθούν και οι τρεις καλύτερες δεύτερες.

*Οι αναμετρήσεις είναι μονές και σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί η διαδικασία των πέναλτι, όπου ο νικητής παίρνει 1 έξτρα βαθμό.

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΚΕΛΤΙ ΧΑΡΤΣ (Α’ ΣΚΩΤΙΑΣ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον του Εδιμβούργου με σκορ 3-5, στα πλαίσια της φάσης των ομίλων του Λιγκ Καπ. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Μέρσερ στο 4’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον ΜακΛιν στο 7’. Το 3-0 πέτυχε ο ΜακΛιν με δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 20’, ενώ μείωσε σε 3-1 ο Τζόνστον στο 27’. Τη σκυτάλη πήρε ο Νταραμόλα σημειώνοντας δύο γκολ στο 42’ και το 45+3’, κάνοντας το 3-3. Την ανατροπή ολοκλήρωσαν οι Τζόνστον στο 49’ και Κάνινγχαμ στο 54’, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Νίκη με μεγάλη ανατροπή για την Κέλτι Χαρτς και ελπίδες πρόκρισης. Σαν να μην είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο ήταν το πρώτο εικοσάλεπτο, μένοντας πίσω στο σκορ με 3-0. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μείωσαν το ρυθμό τους και από εκείνο το σημείο κι έπειτα πήρε τη σκυτάλη και ανέτρεψε το σκορ, σκοράροντας και στα δύο ημίχρονα.

Έχει ακόμα ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, αρκεί να πάρει σήμερα το τρίποντο. Πολλά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, δεν είναι σε καμία περίπτωση σταθερή, ειδικά στον αμυντικό της τομέα, με αποτέλεσμα να δέχεται συνέχεια γκολ. Μεσοεπιθετικά είναι αποτελεσματική και έχει τον τρόπο να βρίσκει δίχτυα σε όλες τις αναμετρήσεις της ως τώρα.

Κέλτι Χαρτς Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 5/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΣΤΡΑΝΡΑΕΡ (Β’ ΣΚΩΤΙΑΣ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον του Εδιμβούργου με σκορ 2-1, στα πλαίσια της φάσης των ομίλων του Λιγκ Καπ. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Αρμούρ στο 38’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Σάνλεϊ στο 49’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ορ με πέναλτι στο 79’, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν και με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Μάρεϊ στο 78’.

Καλή εμφάνιση και νίκη για τη Στράνραερ. Πήρε κεφάλι στο σκορ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όμως στην αρχή της επανάληψης δέχθηκε την ισοφάριση. Δεν πτοήθηκε και εν συνεχεία της πίεσής της βρήκε το γκολ που της χάρισε το τρίποντο.

Να ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της με θετικό αποτέλεσμα θέλει σήμερα, μην έχοντας όμως πιθανότητες για πρόκριση. Δεν έπεισε ιδιαίτερα με την εικόνα της, καθώς δείχνει να έχει πολλά προβλήματα στα μετόπισθεν, τα οποία δεν μπορεί να λύσει άμεσα. Στα θετικά το γεγονός ότι σκοράρει σχετικά εύκολα, αν και αυτό δεν τη βοήθησε όσο θα ήθελε στη συγκομιδή βαθμών.