*12η αγωνιστική

*Στα έξι τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια κερδίζει πάντα η γηπεδούχος!

ΑΜΕΡΙΚΑ ΜΙΝΕΪΡΟ

Προηγούμενο ματς: Η Αμέρικα Μινέιρο έχασε 1-0 εκτός έδρας από την Κοριτίμπα, με τέρμα του Λούκας Ρονιέρ στο 56ο λεπτό.

Η Αμέρικα Μινέιρο έχασε ένα από τα λεγόμενα παιχνίδια έξι βαθμών, αν και ακόμη είναι νωρίς στη σεζόν, με 1-0 εκτός έδρας από την Κοριτίμπα, ομάδα με την οποία αναμένεται να διεκδικήσει την άνοδο.

Αυτή ήταν μόλις η τέταρτη ήττα της μέσα στο 2024, όλες μακριά από την έδρα της, έχοντας και 13 νίκες σε συνολικά 22 αγώνες της.

Στο γήπεδό της παραμένει αήττητη, με οκτώ νίκες σε 11 παιχνίδια, τρεις σερί στα πιο πρόσφατα.

Με αυτά τα αποτελέσματα κυρίως, δηλαδή με τη δυναμική της έδρας της, έχει ανέβει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αλλά ισόβαθμη με άλλες δύο ομάδες που είναι από κάτω της, μία εκ των οποίων είναι η σημερινή της αντίπαλος.

Αμέρικα Μινέιρο Στατιστικά

*5/6 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*7/11 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΑΒΑΪ

Προηγούμενο ματς: Η Αβαϊ έφερε 0-0 εκτός έδρας με την Μπρούσκε, αντέχοντας στο τελευταίο 20λεπτο και με παίκτη λιγότερο.

Η Αβαϊ έχασε μεγάλη ευκαιρία να είναι μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αφού “κόλλησε” στο 0-0 εκτός έδρας με την Μπρούσκε.

Σήμερα παίζει δεύτερο σερί παιχνίδι μακριά από την έδρα της, παραμένοντας αήττητη εδώ και εννιά αγώνες, με τρεις ισοπαλίες, όλες μακριά από το γήπεδό της.

Είναι πάντα ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στην πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν σε άνοδο, στην δεύτερη θέση, ισόβαθμη με τη σημερινή της αντίπαλο που είναι πρώτη. Και μόνο αν κερδίσει απόψε θα την προσπεράσει.

Απέκτησε τον 40χρονο επιθετικό Βάγκνερ Λαβ, ο οποίος δεν μπορεί ακόμη να παίξει, αλλά θα είναι σχετικά σύντομα διαθέσιμος.