* 25η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Κρεμονέζε – Κάρπι 1-1

* Σημειώθηκε under 2,5 στα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Κρεμονέζε για το πρωτάθλημα.

* Η Κάρπι παραμένει αήττητη στα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΚΑΡΠΙ

Από δύο σερί νίκες προέρχεται η Κάρπι στο πρωτάθλημα, συνεχίζοντας τη μάχη για κατάκτηση μίας θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ ανόδου. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Καλάμπρο επικράτησε των Σπέτσια (2-1 εντός έδρας) και Σαλερνιτάνα (2-1 εκτός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα με αντίπαλο την τελευταία οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 42’ με το γκολ του Πόλι, προτού οι γηπεδούχοι ισοφαρίσουν σε 1-1 με τον Σπροκάτι τρία λεπτά αργότερα.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 73’ ο Βέρνα. Αήττητοι παραμένουν οι «μπιανκορόσι» στις έξι τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση (τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες). Στις τρεις σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ στις πέντε σημειώθηκε GG. «Δεν πρέπει να μειώσουμε τη συγκέντρωση και την αγωνιστικότητά μας ούτε κατά ένα χιλιοστό», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής του συλλόγου.

Προηγούμενο ματς: Η Κάρπι επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Σαλερνιτάνα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε GG στα επτά από τα οχτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Κάρπι για το πρωτάθλημα (δες το στην Mybet)

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΚΡΕΜΟΝΕΖΕ

Μετά από εννέα αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε τρεις νίκες και έξι ισοπαλίες, η Κρεμονέζε επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα την προηγούμενη βδομάδα, καθώς δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Προ Βερτσέλι (3-2 εντός έδρας). Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν με το γκολ του Σκαπίνι στο 16’. Πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Καστίλαι στο 37’. Στο 52’ ο Ζερμάνο ανέτρεψε τα δεδομένα, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1 στο 66’.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καβιόν. Στις πέντε τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «τίγκρι» για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν ισάριθμες ισοπαλίες. Σε όλες σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ στις τρεις σημειώθηκε GG. «Πάμε στην έδρα της Κάρπι για να δώσουμε τον καλύτερο εαυτό μας», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Κρεμονέζε.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 3-2 γνώρισε η Κρεμονέζε από την Προ Βερτσέλι για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Κρεμονέζε αναδείχθηκε ισόπαλη στα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.