8η αγωνιστική

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΚΑΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Σεντ Ετιέν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 (πεν. 29′, 88′), για να μειώσει απλά στις καθυστερήσεις με το τέρμα του Μεντί.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Καέν, μετά και από εκείνη κόντρα στη Λαβάλ (2-1 εκτός). Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της, πριν από δέκα ημέρες, η ομάδα του Ζαν Μαρκ Φουρλάν υποδέχθηκε τη Σεντ Ετιέν, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2.

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο ματς, με αρκετές ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές, βρέθηκε πίσω στο μισάωρο και από το σημείο του πέναλτι. Προσπάθησε να αντιδράσει και απειλούσε κατά κύριο λόγο μέσω στημένων φάσεων, ωστόσο δέχθηκε και δεύτερο τέρμα προς το φινάλε, “πληρώνοντας” τα κενά στην άμυνα της. Μείωσε απλά στις καθυστερήσεις, για το τελικό αποτέλεσμα.

Παρά τη νέα απώλεια, διατηρείται ψηλά στην κατάταξη με δώδεκα βαθμούς, μετά και το 4/4 που είχε κάνει στο ξεκίνημα. Δεν αγωνίστηκε το περασμένο Σάββατο, με το ματς της έβδομης αγωνιστικής με τη Μπορντό, να είναι προγραμματισμένο για τις 3 του Οκτώβρη.

Καέν Στατιστικά

*2-3 Goals τα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΚΡΕΝΟΜΠΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Κεβιγί, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με το πέναλτι του Μπενέτ στο 14ο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο φινάλε του ημιχρόνου, εν τέλει βρήκε και πάλι δίχτυα στο 54′ με τον Ντιαρά.

Αήττητη η Γκρενόμπλ στα επτά πρώτα παιχνίδια της σεζόν, έχοντας τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βενσάν Ονιόν υποδέχθηκε την Κεβιγί, της οποίας και επικράτησε με 2-1.

Ευτύχησε να πάρει προβάδισμα από νωρίς, χάρη σε μια εκτέλεση πέναλτι, ενώ λίγο αργότερα είχε ακόμη μια καλή στιγμή για να διπλασιάσει τα τέρματα της. Δεν το έκανε όμως και στο φινάλε του ημιχρόνου δέχθηκε την ισοφάριση, σε μια φάση που φέρει ευθύνη ο τερματοφύλακας της. Βρήκε δεύτερο τέρμα στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, το οποίο κράτησε μέχρι τέλους, παρά τις όποιες προσπάθειες των φιλοξενούμενων.

Επέστρεψε έτσι στις νίκες, μετά από τέσσερις διαδοχικές “λευκές” ισοπαλίες με Τρουά (εντός), Οσέρ (εκτός), Μπαστιά (εντός) και Ντανκέρκ (εκτός), φτάνοντας παράλληλα τους 13 βαθμούς, όσους έχει και η Αμιάν. Επιπλέον, το τέρμα που δέχθηκε το Σάββατο, ήταν και το πρώτο στη φετινή σεζόν.