*Διεθνής φιλική αναμέτρηση.

*2-3 Goals και τα τρία συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Διεθνή Φιλικά

ΙΑΠΩΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 4-1 επί του Καναδά, σε φιλικό. Πήρε προβάδισμα με τους Τανάκα (2′, 49′), Ντέιβις (αυτ. 39′) και Νακαμούρα (42′), δεχόμενη απλά τη μείωση στο 89ο λεπτό. Χαμένο πέναλτι για του Καναδούς στο 22′.

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Ιαπωνία, κατά την προετοιμασία της για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2026 στη ζώνη Ασίας. Την περασμένη Παρασκευή, η ομάδα του Χαζιμέ Μοριγιάσου αντιμετώπισε τον Καναδά, τον οποίο και συνέτριψε με το εντυπωσιακό 4-1. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, με την ίδια να είναι με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο και να παίρνει σαφές προβάδισμα στον αγωνιστικό χώρο, αν και στάθηκε τυχερή στο 22ο λεπτό, όταν οι Καναδοί αστόχησαν σε εκτέλεση πέναλτι. Παρόλα αυτά, δέχθηκε τη μείωση για το τελικό αποτέλεσμα, στο φινάλε.

Αυτή ήταν και η πέμπτη διαδοχική της νίκη στα ισάριθμα τελευταία φιλικά που έχει δώσει, ξεκινώντας από τα μέσα του περασμένου Ιουνίου, πετυχαίνοντας σε όλα από τα τέσσερα τέρματα και πάνω. Το ερχόμενο Νοέμβριο η πρεμιέρα της στα προκριματικά, όπου θα αντιμετωπίσει μια εκ των Μιανμάρ και Μακάου. Εκτός αποστολής τέθηκε ο Μιτόμα (Μπράιτον), μεταξύ των απόντων και οι Ντόαν (Φράιμπουργκ) και Καμάντα (Λάτσιο). Το Σάββατο, αποχώρησε από την αποστολή και ο Χιρόκι Ίτο, επιστρέφοντας στη Στουτγκάρδη.

Ιαπωνία Στατιστικά

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια της.

ΤΥΝΗΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 4-0 από την Κορέα, σε φιλικό. Δέχθηκε και τα τέσσερα τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο (55′, 57′, αυτ. 66′, 90’+1).

Απογοητευτική η Τυνησία στο τελευταίο φιλικό προετοιμασίας, την περασμένη Παρασκευή. Η ομάδα του Τζαλέλ Κάντρι αντιμετώπισε την Κορέα, κόντρα στην οποία συνετρίβη με 4-0. Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, είχε περισσότερο παθητικό ρόλο στο ματς και δεν απείλησε σε καμία περίπτωση την αντίπαλο της. Άντεξε στην πίεση για ένα ημίχρονο, καθώς μετά την ανάπαυλα παρέδωσε ψυχή και πνεύμα στους Κορεάτες και δεν απέφυγε τα χειρότερα.

Συνεχίζει τώρα την προετοιμασία της, ενόψει και των προκριματικών για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2026 στη ζώνη της Αφρικής, τον ερχόμενο Νοέμβριο, όπου θα παίξει κατά σειρά κόντρα σε Σάο Τομέ (13/11) και Μαλάουι (20/11). Πέντε ποδοσφαιριστές που συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή αγωνίζονται εντός των συνόρων, η πλειοψηφία των υπολοίπων βγάζουν το ψωμί τους στην Ευρώπη.