*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Μπλάκπουλ-Γουίγκαν 2-1.

ΓΟΥΙΓΚΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Γουίκομπ με σκορ 1-0, στα πλαίσια της 38ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σκόραρε ο Τίκλ με αυτογκόλ στο 19’.

Καλή εμφάνιση, αλλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα για τη Γουίγκαν. Μπήκε νωθρά και έμεινε πίσω στο σκορ, παρ’ όλα αυτά στη συνέχεια αύξησε την πίεσή της και απείλησε με αρκετές ευκαιρίες την αντίπαλη εστία, παρ’ όλα αυτά δεν μπόρεσε να βρει εξίσου το δρόμο προς τα δίχτυα.

Καλύτερη εμφάνιση θέλει να πραγματοποιήσει, επιστρέφοντας άμεσα στις νίκες. Είναι σε γενικές γραμμές σε καλή κατάσταση, συνηθίζει να βρίσκει δίχτυα στα περισσότερα παιχνίδια της και ειδικά μπροστά στο κοινό της, την ώρα που αμυντικά έχει μεν αστάθειες, αλλά κατάφερε να τις περιορίσει στα δύο πρόσφατα εντός έδρας ματς.

Γουίγκαν Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΠΛΑΚΠΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Νορθάμπτον με σκορ 0-1, στα πλαίσια της 38ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες πέτυχε ο Πένινγκτον στο 55’.

Πολύ καλή εμφάνιση και σημαντικό τρίποντο για τη Μπλάκπουλ. Είχε τον έλεγχο του ματς, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στο δεύτερο ημίχρονο. Αμυντικά δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου, διατηρώντας την εστία της ανέπαφη.

Ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα θέλει να αποσπάσει σήμερα, περνώντας και από την έδρα της Γουίγκαν. Είναι ανεβασμένη αυτή την περίοδο, μετράει τρεις νίκες στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, με 7 γκολ υπέρ και 2 κατά. Δεν θα είναι σε καμία περίπτωση εύκολο το έργο της, αφού οι γηπεδούχοι αναμένεται να της βάλουν δύσκολα, παρ’ όλα αυτά είναι φανερά βελτιωμένη στα μετόπισθεν, αφού δεν δέχθηκε γκολ σε καμία από τις τρεις πρόσφατες αναμετρήσεις της.