2η αγωνιστική

*Η Παρί επικράτησε και στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Γκρενόμπλ.

*No Goal τα 10/11 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΓΚΡΕΝΟΜΠΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Σεντ Ετιέν, για το πρωτάθλημα. Το μοναδικό τέρμα σημείωσε ο Σανιάνγκ στις καθυστερήσεις, με τους γηπεδούχους να χάνουν πέναλτι στο 83ο λεπτό.

Έστω και στο φινάλε, η Γκρενόμπλ ήταν αυτή που χαμογέλασε στην πρεμιέρα. Η ομάδα του Βενσάν Ονιόν φιλοξενήθηκε από τη Σεντ Ετιέν, στην έδρα της οποίας κατάφερε να επικρατήσει με 0-1. Παρατάχθηκε με αμυντικούς προσανατολισμούς, ωστόσο είχε τις στιγμές της και μπορούσε να προηγηθεί από νωρίς στο ματς. Αντίστοιχη η εικόνα και στο δεύτερο μέρος, όπου στάθηκε τυχερή στο χαμένο πέναλτι των “στεφανουά”, για να κλέψει το τρίποντο στις καθυστερήσεις.

Ευελπιστεί τώρα σε μια αντίστοιχη εμφάνιση, που θα φέρει φυσικά και το θετικό αποτέλεσμα. Στα θετικά, η επιστροφή του Αριάλ Μεντί, που εξέτισε την τιμωρία του και τέθηκε κανονικά στη διάθεση του προπονητή του.

Γκρενόμπλ Στατιστικά

*Under 2.5 τα επτά τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΠΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από την Καέν, για το πρωτάθλημα. Έμεινε με δέκα παίκτες στο 33′, όταν και αποβλήθηκε ο Γκοντέν, για δεχθεί και τα δυο τέρματα στην πορεία (45’+3, 62′).

Αρνητικά ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα η Παρί. Για την πρώτη αγωνιστική, η ομάδα του Στεφάν Ζιλί υποδέχθηκε την Καέν, σε ουδέτερη έδρα, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-2. Το παιχνίδι “χάλασε” από νωρίς για την ίδια, καθώς λίγο μετά το μισάωρο έμεινε με δέκα παίκτες και δεν ήλπιζε σε πολλά έκτοτε. Βρέθηκε πίσω στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, για να δεχθεί και δεύτερο τέρμα στα μέσα της επανάληψης.

Θα προσπαθήσει να δείξει ένα καλύτερο πρόσωπο αυτή τη φορά, έχοντας ως σύμμαχο και την πολύ καλή παράδοση που έχει κόντρα στη Γκρενόμπλ. Εκτίει τιμωρία ο Ζουλς Γκοντέν, που αποβλήθηκε στην πρεμιέρα.