13η αγωνιστική

*Goal/Goal τα 4/6 τελευταία Μπεϊζίνγκ Γκουοάν – Σανγκάη Πορτ.

Δείτε τα Προγνωστικά Κίνας

ΜΠΕΪΖΙΝΓΚ ΓΚΟΥΟΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Ζιμπό Κισένγκ, για το κύπελλο. Το τέρμα του Γιανγκ Λιγιού στο όγδοο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Αήττητη παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος η Μπεϊζίνγκ Γκουοάν, μετά και τη νίκη 4-3 επί της Γιατάι. Την προηγούμενη αγωνιστική, φιλοξενήθηκε από τη Νταλιάν, με την οποία έμεινε στο 2-2. Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από το ημίχρονο, ρίσκαρε περισσότερο στη συνέχεια και δικαιώθηκε με την πίεση που άσκησε, φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Αυτό ήταν και το τελευταίο παιχνίδι του Στάνλεϊ Μέζο στην τεχνική ηγεσία της, καθώς είδε την πόρτα της εξόδου, με τον Πορτογάλο Ρικάρντο Σοάρες να τον αντικαθιστά. Μόλις στην έκτη θέση της κατάταξης η Μπεϊζίνγκ Γκουοάν, μαζί με τις Σαντόνγκ και Ζετζιάνγκ, κόντρα στις οποίες υστερεί ωστόσο. Αήττητη σε έξι εντός, μετρώντας από τρεις νίκες και ισοπαλίες.

Την περασμένη Πέμπτη, έφυγε με το διπλό 0-1 από την έδρα της Ζιμπό Κισένγκ, για τον τρίτο γύρο του κυπέλλου. Εκτός μάχης είναι μόνο ο τραυματίας Ζανγκ Γιουνίνγκ.

Μπεϊζίνγκ Γκουοάν Στατιστικά

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΣΑΝΓΚΑΗ ΠΟΡΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Γκουανγκτζού, για το κύπελλο. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Πινκ (50′) και Λου Βενγιούν (77′), δέχθηκε τη μείωση στο 83′ και τρία λεπτά αργότερα ο Λι Σενγκλόνγκ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Σανγκάη Πορτ στο πρωτάθλημα, μετά και την ήττα 0-1 από την Τσενγκντού. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χαβιέ Περέιρα υποδέχθηκε τη Ναντόνγκ Ζιγιούν, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Παρότι βρέθηκε πίσω από νωρίς, κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο σκοράροντας δις από το σημείο του πέναλτι.

Έκτη νίκη στις επτά τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, οπότε και διατηρείται μόνη πρώτη στη βαθμολογία Α Κίνας. Επιπλέον, είναι αλώβητη σε έξι φετινές εξόδους (5-1-0), στις οποίες δέχθηκε μόλις ένα τέρματα. Την περασμένη Πέμπτη, κέρδισε με 1-3 στην έδρα της Γκουανγκτζού, για τον τρίτο γύρο του κυπέλλου. Συμπλήρωσε κάρτες ο Ζανγκ Λινπένγκ.