* Over 2.5 τα 6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στο 1ο γύρο (11/08): Μπράγκα – Φαμαλικάο 1-2

Δες τα σημερινά προγνωστικά στοιχήματος

ΦΑΜΑΛΙΚΑΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Κάζα Πία. Ο Τσικίνιο (45+1’) άνοιξε το σκορ και ο Κάντις (66’) το διαμόρφωσε. Στο 86’ αποβλήθηκε ο Μπατίστα των γηπεδούχων.

Επιστροφή στις πρωταθληματικές νίκες μετά από 2+ μήνες και 6 αποτυχημένες απόπειρες (0-4-2) για τη “φάμα” το Σάββατο στο ουδέτερο Ρίο Μαϊόρ, αλλά διατηρήθηκε στο -7 από την πρώτη 6αδα που αποτελεί το φετινό στόχο.

Άχρωμο το πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Κάζα Πία, οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν μέχρι τις καθυστερήσεις του, όταν η ομάδα του Σόουζα προηγήθηκε βρίσκοντας την αντίπαλη άμυνα σε ανισορροπία μετά από κλέψιμο ψηλά στο γήπεδο. Έξοχη η διαχείριση του δευτέρου μέρους, δεν απειλήθηκε πριν χτυπήσει στο transition με τον στράικέρ της για το 0-2. Δεν απειλήθηκε σοβαρά σε κανένα σημείο του αγώνα και σε νέα αντεπίθεση στο φινάλε κέρδισε την αποβολή του αντίπαλου κίπερ.

“Δεν πρόκειται να παίξουμε αμυντικά, ποτέ δεν παίξαμε και δεν θα παίξουμε. Είμαστε δύο ομάδες που θέλουν να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, σίγουρα θα είναι μια διασκεδαστική πρόκληση.” δήλωσε ο κόουτς Σόουζα ενόψει Μπράγκα.

Συμφώνησε με ΤΣΣΚΑ Μόσχας ο αρχηγός Ριτσιέλι (στόπερ) και δεν αναμένεται να αγωνιστεί σήμερα. Αμφίβολος λογίζεται ο ταλαντούχος εξτρέμ Ροντρίγκες που έχασε τα προηγούμενα παιχνίδια.

ΦΑΜΑΛΙΚΑΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6/9 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΠΡΑΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Πόρτο. Ο Καρντόσο (12’) άνοιξε το σκορ για την Πόρτο και ο Εβανίλσον με πέναλτι (49’) διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

Απέτυχαν σε back to back εξορμήσεις απέναντι σε “θηρία” της χώρας οι “αρσεναλίστας” και έδειξαν ότι το φετινό τους ταβάνι είναι η 4η θέση, στην οποία ωστόσο απέκτησαν συγκάτοικο με το κλείσιμο του 1ου γύρου.

Η Πόρτο προηγήθηκε νωρίς με κεφαλιά του στόπερ της σε στατική φάση και η δημιουργία της Μπράγκα ήταν περιορισμένη στο πρώτο ημίχρονο. Είχε ωστόσο τη μεγάλη στιγμή με τον αρχηγό της να φέρει το ματς στα ίσια. Ένα μεγάλο λάθος του αριστερού της μπακ προκάλεσε το πέναλτι των “δράκων” για το 2-0 με το ξεκίνημα της επανάληψης και δεν υπήρχε επιστροφή στην συνέχεια, παρά την εδαφική της υπεροχή (61% κατοχή). Δεν κατέγραψε καθαρή ευκαιρία σε όλο το δεύτερο μέρος.

“Ανησυχώ για τη συλλογική απόδοση, δεν πρόκειται να εξατομικεύσω αυτά τα θέματα ή να μιλήσω για παίκτες. Είναι προφανές ότι δεχθήκαμε περισσότερα γκολ από όσα θέλαμε σε αυτόν τον πρώτο γύρο. Πρέπει να δουλέψουμε.” δήλωσε ο κόουτς Ζόρζε.

Στα αγωνιστικά νέα, ο Μπρούμα (εξτρέμ) τρέχει να προλάβει το Final Four του Λιγκ Καπ που ακολουθεί, ενώ ο Αλ Μουσράτι (μέσος) παραμένει ερωτηματικό μετά από συνεχόμενες απουσίες. Στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής λείπουν οι βασικοί Νιακατέ (στόπερ), Μπανζά (φορ).