* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Μπενφίκα (20-3-0) απέναντι στην Εστορίλ, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΕΣΤΟΡΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-2) από την Γκιμαράες. Οι Αραούζο (12’) και Γκόμες (20’) σκόραραν για την Εστορίλ, η οποία έμεινε με 10 παίκτες στο 39ο λεπτό. Η Γκιμαράες όμως ανέτρεψε το παιχνίδι με Αντρέ Σίλβα (56’), Μέντες (69’) και πέναλτι του Σαφίρα (90+3’).

Μία από τα ίδια για την ομάδα από τα προάστια της Λισαβόνας, με ήττα συνδυάστηκε το πρωταθληματικό ντεμπούτο του κόουτς Σεάμπρα.

Έμεινε στη μία νίκη για τη Liga Portugal, στο μοναδικό παιχνίδι που κράτησε ανέπαφη την εστία της, σε όλα τα υπόλοιπα 6 δέχθηκε 2+ γκολ.

Για την ήττα στο “Αφόνσο Ενρίκες” ωστόσο υπάρχει σημαντικό άλλοθι για το νέο προπονητή, που παρέταξε έτοιμη την ομάδα του. Ξόδεψε μεγάλη ευκαιρία σε ταχύτατη συνεργασία αντεπίθεσης και προηγήθηκε με κάθετο παιχνίδι απέναντι σε σεταρισμένη άμυνα. Εντυπωσιακή η ανάπτυξή της και στο 0-2 σε transition, αλλά η ανόητη αποβολή του χαφ της άλλαξε όλο το ματς. Δεν κατάφερε να απορροφήσει την πίεση με παίκτη λιγότερο στο δεύτερο ημίχρονο κι επέστρεψε στη βάση της με άδεια χέρια.

“Νιώθω ότι οι παίκτες έχουν πολύ μεγάλο κίνητρο. Θα πρέπει να παίξουμε υπεύθυνα και με τη μεγαλύτερη δυνατή ένταση για να ξεπεράσουμε τους εαυτούς μας.” δήλωσε ο Σεάμπρα ενόψει Μπενφίκα.

Τιμωρημένος ο Χολσγκρόουβ (μέσος), παραμένει εκτός ο γυρολόγος στόπερ Μανγκαλά.

ΕΣΤΟΡΙΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 8/9 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Ίντερ. Ο Τουράμ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 62ο λεπτό.

Κατώτεροι της περίστασης παρουσιάστηκαν οι “αετοί” στο Μιλάνο την Τρίτη και ο στόχος της πρόκρισης στα νοκ άουτ του Champions League δυσκόλεψε κι άλλο.

Ιδιαιτέρως αναιμική η δημιουργία τους απέναντι στους “νερατζούρι” (0.31 xGoals), η καλύτερη φάση τους στο “Μεάτσα” ήταν το κόρνερ του Ντι Μαρία στο δοκάρι! Θα πρέπει να ευχαριστήσουν τον τρομερά άστοχο Λαουτάρο για το γεγονός ότι το σκορ έμεινε χαμηλά, η άμυνά τους “σκόρπισε” στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Αργεντίνος φορ ξόδεψε πολλές καθαρές ευκαιρίες.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, την προηγούμενη Παρασκευή εξαργύρωσαν το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησαν από νωρίς στο εντός έδρας clasico με την Πόρτο (1-0). Με τον Ντι Μαρία να φτάνει τα 6 γκολ στην σεζόν (αρχισκόρερ) έφτασε τις 6 διαδοχικές νίκες στη Liga Portugal.

Ο “μαέστρος” όμως τραυματίστηκε στο Μιλάνο και θα χάσει το σημερινό παιχνίδι, το ίδιο συνέβη και με τον Μπα (δεξί μπακ). Είναι ξανά διαθέσιμος ο Σίλβα (στόπερ) που εξέτισε τιμωρία στο Champions League.