18η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 παιχνίδια με goal/goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Μπέτις δεν έχει υποστεί ήττα από την Εσπανιόλ στα πρόσφατα 9 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη εκτός έδρας ήττα από την Αθλέτικ Μπιλμπάο, με σκορ 1-0, στο πλαίσιο του Κόπα ντελ Ρέι. Στο 27’ ο ντε Μάρκος πέτυχες το μοναδικό τέρμα στο παιχνίδι για τους γηπεδούχους. Η Αθλέτικ συνέχισε να έχει την υπεροχή στον αγώνα, λίγα πράγματα επιθετικά κατάφερε η Εσπανιόλ.

Η Εσπανιόλ είχε εξ αρχής δύσκολο έργο στη χώρα των Βάσκων απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο (1-0), έχασε για το θεσμό του Κόπα ντελ Ρέι και αποκλείστηκε. Πλέον, επικεντρώνεται αποκλειστικά στο πρωτάθλημα και την προσπάθεια που κάνει να μείνει μακριά από την επικίνδυνη ζώνη και να μη… μπλέξει σε σενάρια παραμονής. πανηγύρισε μια σπουδαία επιτυχία στην προηγούμενη αγωνιστική της Λα Λίγκα, καθώς πέρασε από την έδρα της Χετάφε με σκορ 1-2 και αναθάρρησε, διότι ήταν η πρώτη νίκη στη έπειτα από έξι αναμετρήσεις.

Επισημοποίησε την απόκτηση του δεξιού μπακ Πιέρ-Γκαμπριέλ από τη Μάιντς. “Αν μπορούμε να κάνουμε κι άλλες μεταγραφές, καλύτερα ή… μπορούμε να κλονοποιήσουμε τον Νταρδέρ. Η Μπέτις είναι σταθερά σε πολύ υψηλό επίπεδο τα τελευταία χρόνια”, δήλωσε ο τεχνικός των “Περικίτος”, Ντιέγο Μαρτίνεθ. Όσον αφορά την αποστολή, είναι αμφίβολος ο μέσος Νταρδέρ, εκτός και οι τραυματίες οι Μπάρε, Πεδρόσα και Γκόρι.

Εσπανιόλ Στατιστικά

*5/7 παιχνίδια τελευταία είχαν goal/goal

*6/10 ματς έληξαν με under 2.5 τέρματα

*Δέχεται γκολ σε 9/10 ματς εντός έδρας

ΜΠΕΤΙΣ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 εντός έδρας, στην παράταση, με αντίπαλο την Οσασούνα, για το Κύπελλο. Στο 62’ ο Καρβάλιο σκόραρε για το 1-0, όμως στο 90+1’ ο Νταβίδ Γκαρθία με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Στο 103’ ο Σαμπαλί έκανε το 2-1 για τη Μπέτις και στο 106’ ο Κίκε Γκαρθία ισοφάρισε εκ νέου για την Οσασούνα. Στη διαδικασία των πέναλτι οι φιλοξενούμενοι νίκησαν με 2-4.

Η Μπέτις είδε ξανά… το ίδιο έργο, αλλά αυτή τη φορά για διαφορετική διοργάνωση και σε άλλο γήπεδο. Έφτασε έως τη διαδικασία των πέναλτι κόντρα στην Οσασούνα στο “Μπενίτο Βιγιαμαρίν”, για το Κόπα ντελ Ρέι και αποκλείστηκε στα πέναλτι. Το ίδιο συνέβη και προ ημερών στο Ριάντ της Σαουδικής Αραβίας απέναντι στη Μπαρτσελόνα, για το Σούπερ Καπ. Ίδιο σκορ στην κανονική διάρκεια, 1-1, με 2-2 έληξε ο έξτρα χρόνος της παράτασης. Νωρίτερα, για το πρωτάθλημα, πέρασε νικηφόρα από τη Μαδρίτη και την έδρα της Ράγιο Βαγεκάνο με σκορ 1-2.

Δύο νίκες και μία ισοπαλία στα τελευταία πέντε παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις που συμμετέχει. “Αν αποχωρήσει κάποιος παίκτης στη μεταγραφική περίοδο, θα προσπαθήσουμε να τον αντικαταστήσουμε”, δήλωσε ο τεχνικός των “Μπέτικος”, Μανουέλ Πελεγκρίνι. Ο Χιλιανός έχει σημαντικές απουσίες στην αποστολή για το προσεχές παιχνίδι, καθώς έμειναν εκτός οι Φεκίρ, Χουάνμι, Χουάν Κρουθ λόγω τραυματισμών, καθώς και ο τιμωρημένος Λουίζ Φελίπε. Στα θετικά, οι επιστροφές των Χοακίν, Ρούι Σίλβα και Γκουαρδάδο.