*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Σίριους – Έλφσμποργκ 3-4

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΕΛΦΣΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από τη Χάκεν, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Όκελς στο 22ο λεπτό, στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (25′, 48′, 58′), παρότι έπαιζε και με παίκτη περισσότερο από το 40′.

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των 15 αγώνων πρωταθλήματος για την Έλφσμποργκ, στο οποίο και μετρούσε δώδεκα νίκες και τρεις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τζίμι Τελίν φιλοξενήθηκε από τη Χάκεν, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-1. Αν και πήρε πρώτη προβάδισμα, δέχθηκε άμεσα την ισοφάριση, ενώ παρότι απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα, είδε την αντίπαλο να σκοράρει ακόμη δυο φορές με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Δεν είχε απάντηση στη συνέχεια και μοιραία δεν απέφυγε τα χειρότερα.

Παρά την απώλεια της αυτή, διατηρείται πρώτη στη βαθμολογία Α Σουηδίας, ωστόσο είδε τις Χάκεν και Μάλμε να μειώνουν στον ένα βαθμό τη μεταξύ τους διαφορά. Παρέμεινε αήττητη στα επτά πιο πρόσφατα εντός της, μετρώντας πέντε νίκες και δυο ισοπαλίες. Συμπλήρωσε κάρτες ο Σεμπάστιαν Χολμέν στο σημερινό Έλφσμποργκ – Σίριους.

Έλφσμποργκ Στατιστικά

*Over 3.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΙΡΙΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την ΑΪΚ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 89ο λεπτό.

Από τη δεύτερη διαδοχική ήττα προέρχεται η Σίριους, μετά και από εκείνη κόντρα στη Μιάλμπι (2-3 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κρίστερ Ματίασον υποδέχθηκε την ΑΪΚ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1. Ανοιχτό ματς στο πρώτο μέρος, όπου αμφότερες είχαν και από ένα δοκάρι. Στην πορεία έπεσε αρκετά ο ρυθμός, με την ίδια να μην απειλεί και να το “πληρώνει” στο φινάλε.

Τέταρτη ήττα στις πέντε τελευταίες στροφές, οπότε και είναι οριακά εκτός επικίνδυνης ζώνης. Επιπλέον, ηττήθηκε δυο φορές στις οκτώ φετινές εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη δυο νίκες πέντε ισοπαλίες. Μακροχρόνια τα όποια προβλήματα.