* Φάση ομίλων του Euro 2024 – 2η αγωνιστική. Προκρίνονται οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου και οι τέσσερις καλύτεροι 3οι.

* Under 1.5 τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* 4η μεταξύ τους αναμέτρηση σε μεγάλη διοργάνωση (Euro & Μουντιάλ).

* Αήττητη η Αγγλία στις τρεις προηγούμενες μεταξύ τους αναμετρήσεις (2-1-0) σε μεγάλη διοργάνωση, πιο πρόσφατη η πρόκριση (στην παράταση) από τον ημιτελικό του Euro 2021.

ΔΑΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία (1-1) με την Σλοβενία. Ο Έρικσεν (17’) άνοιξε το σκορ για τη Δανία και ο Γιάνζα (77’) ισοφάρισε για την Σλοβενία.

Προβληματική η πρεμιέρα των Δανών στο Euro 2024, δεν κατάφεραν να επιβεβαιώσουν τον ρόλο του φαβορί στο θεωρητικά πιο εύκολο παιχνίδι του ομίλου και η αποστολή της πρόκρισης στη νοκ άουτ φάση δυσκόλεψε αισθητά.

Ιδανικό το ξεκίνημά τους στο κυριακάτικο ματς, world class η συνεργασία Βιντ (τακούνι) – Έρικσεν (τελείωμα) για το γρήγορο προβάδισμα. Ωστόσο η διαχείριση του προβαδίσματος δεν συνάδει με την εμπειρία και την συνοχή που έχει το σύνολο του Χιούλμαντ.

Συνέχισαν να έχουν την κατοχή οι Δανοί (65%) στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφεραν να ελέγξουν το τέμπο. Η Σλοβενία αντέδρασε, έδωσε ταχύτητα στο παιχνίδι και αν ήταν λίγο πιο κυνική στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου θα μπορούσε να γυρίσει τούμπα το ματς. Τυχερό το τελείωμα για το 1-1 του Σλοβένου αριστερού μπακ, αλλά δίκαιο βάσει εμφάνισης.

➡️ Δείτε τα Προγνωστικά EURO 2024 σήμερα

Απογοήτευσε στη μεσαία γραμμή των Δανών ο Χιούλμαντ, πιθανώς να αντικατασταθεί σήμερα στο αρχικό σχήμα. Μοιραίος ο Χόιλουντ, ξόδεψε τη μεγάλη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου (τετ α τετ) για να “τελειώσει” το ματς.

MVP ο Έρικσεν, ο οποίος σκόραρε τρία χρόνια μετά την καρδιακή προσβολή που υπέστη στο Πάρκεν της Κοπεγχάγης. Πέραν από το γκολ, δημιούργησε 7 ευκαιρίες σε στατικές φάσεις, αριθμός ρεκόρ από το 1982 του ΜακΆλιστερ.

Οι 583 πάσες που αντάλλαξαν οι Δανοί και το 89% ευστοχίας που είχαν σε αυτές αποτέλεσαν ρεκόρ της χώρας σε Euro από το 1980 που καταγράφει η opta, αλλά το ρεκόρ τους στο μεγάλο ευρωπαϊκό τουρνουά πήγε στο 1-4-1.

“Αντιμετωπίζουμε μία σπουδαία ομάδα. Είναι ένα διαφορετικό παιχνίδι σε σχέση με πριν τρία χρόνια και θα προσπαθήσουμε να το κερδίσουμε.” δήλωσε ενόψει Αγγλίας ο εκλέκτορας Χιούλμαντ.

ΔΑΝΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 6/9 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της εκτός Δανίας

* Σκόραρε στα 9/10 τελευταία παιχνίδια της σε τελική φάση Euro

ΑΓΓΛΙΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη (1-0) επί της Σερβία. Ο Μπέλιγχαμ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 13ο λεπτό.

Διόλου πειστική η πρεμιέρα για τα “τρία λιοντάρια” που ταξίδεψαν με πολύ μεγάλες φιλοδοξίες στα γήπεδα της Γερμανίας και το hype στέψης μειώθηκε αισθητά.

Το “τρίποντο” κατακτήθηκε απέναντι στους Σέρβους, αλλά με τρόπο που δείχνει ότι ο Σαουθγκέιτ πρέπει να αλλάξει πολλά στο αγωνιστικό πλάνο και ότι οι παίκτες θα πρέπει να γίνουν λιγότερο διστακτικοί.

Κατάλληλος σκόρερ της κυριακάτικης νίκης ο Μπέλιγχαμ, ο οποίος έδειξε να είναι ο μοναδικός της μεσοεπιθετικής γραμμής που άντεξε την πίεση. Συνεπής και στα ανασταλτικά του καθήκοντα, δυνατός στο πρέσινγκ όπως συνηθίζει, έχει πάρει τον ρόλο του ηγέτη.

Επιπλέον, έγινε ο πρώτος Άγγλος που αγωνίζεται σε δεύτερο Euro πριν κλείσει τα 21 του έτη και ο μοναδικός κάτω των 21 που σκοράρει σε δύο μεγάλα τουρνουά για την Αγγλία.

Αντιθέτως, απογοήτευσε ο Φόντεν που έκλεισε “σεληνιασμένος” την Πρέμιερ Λιγκ, άφαντος και ο Σάκα στο άλλο άκρο της επίθεσης. Ξοδεύτηκε ο Κέιν, είχε όμως τη μία εκ των δύο χαμένων ευκαιριών (δοκάρι) μετά το γρήγορο προβάδισμα.

Παθητική η προσέγγιση του τελευταίου ημιώρου από τους Άγγλους, η ανασταλτική υπευθυνότητα και η σέρβικη ανυπομονησία άφησαν το ματς στο 0-1.

Τελείωσαν το παιχνίδι με μόλις 12 επαφές στην αντίπαλη περιοχή, που είναι το χειρότερο ρεκόρ της ομάδας από το Euro του 2012 (Ουκρανία).

Σήμερα ψάχνουν εκκίνηση σε Euro με 2/2 νίκες για πρώτη φορά στην ιστορία τους, στο 20ο παιχνίδι του Σαουθγκέιτ σε μεγάλο τουρνουά. Είναι ο 16ος προπονητής που φτάνει αυτό το επίτευγμα.

“Είμαστε συνηθισμένοι στην άμεση προσαρμογή του επόμενου αγώνα. Ανακάμψαμε όσο μπορούσαμε και είμαστε έτοιμοι για το ματς.” δήλωσε ο Σαουθγκέιτ και παράλληλα ενημέρωσε ότι ο Σο (αρ. μπακ) δεν θα είναι έτοιμος ούτε σήμερα.