ΚΡΟΥΖ ΑΖΟΥΛ

Φανερά άτυχε στάθηκε η Κρουζ Αζούλ, που ηττήθηκε με 1-0 από την Πούμας, στο ντέρμπι της πόλης. Η ομάδα του Πάκο Χέμεθ αγωνίστηκε στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης με δέκα παίκτες, μετά και την αποβολή του Γκάμπριελ Πενιάλμπα στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, όμως προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, παρότι δημιούργησε κάποιες αξιόλογες ευκαιρίες. Πλέον, μετράει μόλις τρεις νίκες στα τελευταία 19 εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, όμως το εντός έδρας σερί της δεν είναι και τόσο κακό, μετρώντας με τρεις νίκες στα πέντε τελευταία παιχνίδια αντίστοιχα παιχνίδια της.

Μεσοβδόμαδα, η Κρουζ Αζούλ φιλοξενήθηκε από την Κερετάρο, για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του κυπέλλου. Αν και προηγήθηκε μόλις στο τρίτο λεπτό με το τέρμα του Καουτερούτσιο και ισοφάρισε σε 2-2 με το πέναλτι του Πενιάλμπα στο 71′, εν τέλει γνώρισε την ήττα με 3-2. Την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει την Αλεμπρίθες ντε Οαξάκα.

Στη διάθεση του προπονητή τους είναι οι Ζοάο Ρόχας (ΕΠ 15/4) και Ράφαελ Μπάκα (ΜΕ 17/0), που ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους, με τον Φρανσίσκο Σίλβα (ΜΕ 17/3) να μένει εκτός εξαιτίας ενός μυϊκού προβλήματος. Τιμωρημένος είναι ο Γκάμπριελ Πενιάλμπα (ΜΕ 2/0), μετά και την αποβολή του κόντρα στην Πούμας.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 από την Κερετάρο για το Κύπελλο.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε).

Δείτε τα Προγνωστικά Μεξικού (Κλικ Εδώ)

ΜΟΝΤΕΡΕΪ

Έχοντας βρεθεί δυο φορές πίσω στο σκορ, η Μοντερέι κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 κόντρα στην Πουέμπλα, για την πρώτη αγωνιστική, και βρέθηκε πολύ κοντά στο να επαναλάβει κάτι αντίστοιχο και το Σάββατο. Αν και βρέθηκε με δυο τέρματα πίσω στο σκορ, στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Γουαδαλαχάρα, έφτασε στην ισοφάριση, όμως δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, με το 2-2 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Ένας βαθμός δεν είναι καθόλου κακό αποτέλεσμα κάτω από αυτές τις καταστάσεις, όμως ο Αντόνιο Μοχάμεντ είναι απογοητευμένος από το γεγονός πως η ομάδα του δεν πήρε τη νίκη κόντρα σε μια ομάδα που έπαιζε με εννέα παίκτες σε ολόκληρο σχεδόν το δεύτερο ημίχρονο. Ούσα αήττητη στα οκτώ τελευταία παιχνίδια για το πρωτάθλημα, είναι σίγουρο πως θα δημιουργήσει προβλήματα στην Κρουζ Αζούλν απόψε.

Έχοντας μείνει για μεγάλο χρονικό διάστημα εκτός αγωνιστικής δράσης, ο Χεσούς Ζαβάλα είναι αμφίβολος για την αποψινή αναμέτρηση.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Γουαδαλαχάρα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.