*Πρώτος όμιλος της League Α του Nations League. Συμμετέχουν Ιταλία, Βοσνία, Ολλανδία και Πολωνία. Η πρώτη κερδίζει την πρόκριση στην τελική φάση των πλέι-οφ της διοργάνωσης, που περιλαμβάνει τα ημιτελικά, τον τελικό και μικρό τελικό. Η τελευταία του ομίλου υποβιβάζεται στη League B.

*NG & under 2,5 στα 2/3 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Πολωνία παραμένει αήττητη στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Βοσνία (2-1-0).

Βοσνία – Πολωνία στην Stoiximan

ΒΟΣΝΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Βοσνία θεωρούνταν ως το απόλυτο αουτσάιντερ στην αναμέτρηση με την Ιταλία, παρόλα αυτά κατάφερε να φύγει από το “Artemio Franchi” με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) την Παρασκευή. Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου αιφνιδίασε σκοράροντας με τον Τζέκο, προτού οι γηπεδούχοι ισοφαρίσουν δέκα λεπτά αργότερα. Στη συνέχεια έχασε τον έλεγχο της μπάλας, αλλά δεν απειλήθηκε ουσιαστικά αποσπώντας ένα θετικότατο αποτέλεσμα στο ντεμπούτο του Ντούσαν Μπάγεβιτς στην τεχνική ηγεσία.

“Θα πρέπει να αγωνιστούμε δυνατά, οργανωμένα και συγκεντρωμένα στην αναμέτρηση με την Πολωνία. Το κλίμα στα αποδυτήρια είναι θετικό, όπως ήταν και πριν την Ιταλία. Δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να υποτιμήσουμε την αντίπαλό μας”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο 71χρονος Βόσνιος γνωστός από το πέρασμά του στο ελληνικό ποδόσφαιρο τόσο ως παίκτης, όσο ως προπονητής.

Εθνική Βοσνίας ρόστερ

Τερματοφύλακες: Μπέγκοβιτς (Μπόρνμουθ), Σέχιτς (Κόνιασπορ), Μπούριτς (Χαποέλ Χάιφα) – Αμυντικοί: Σούνιτς (Ντιναμό Μόσχας), Μπίσακσιτς (Χοφενχάϊμ), Κολάσινατς (Άρσεναλ), Σίβιτς (Φερεντσβάρος), Κβρζβιτς (Καϊσέρισπορ), Κοβάσεβιτς (Φερεντσβάρος), Σίπετιτς (Σιρόκι), Σανιτσάνιν (Βοϊβοντίνα) – Μέσοι: Βίστσα (Μπασακσεχίρ), Μπέσιτς (Έβερτον), Ντούλιεβιτς (Νιμ), Τσίμιροτ (Σταντάρ Λιέγης), Γκόγιακ (Ντιναμό Ζάγκρεμπ), Μιλόσεβιτς (Κόνιασπορ), Μενάλο (Ντιναμό Ζάγκρεμπ), Χαϊραντίνοβιτς (Κασίμπασα), Ντανίλοβιτς (Μπάνια Λούκα), Χατζιαχμέτοβιτς (Κόνιασπορ), Σαμπανάτζοβιτς (ΑΕΚ) – Επιθετικοί: Τζέκο (Ρόμα), Χότζιτς (Φέχεβαρ), Κόλγιτς (Κραϊόβα)

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Βοσνία. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Τζέκο (57′), προτού ο Σένσι ισοφαρίσει δέκα λεπτά αργότερα.

ΒΟΣΝΙΑ Στατιστικά

*NG στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Stoiximan)

*Over 2,5 στα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

ΠΟΛΩΝΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μόλις δύο καλές ευκαιρίες δημιούργησε κι έχασε η Πολωνία στην αναμέτρηση της “Johan Cruijff Arena” με αντίπαλο την Ολλανδία, από την οποία γνώρισε την ήττα με 1-0 την Παρασκευή. Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο σε όλη τη διάρκεια αυτής, δημιούργησαν αρκετούς κινδύνους μπροστά από την εστία του τερματοφύλακα Σέζνι, ενώ είχαν και δοκάρι με τον Ντε Γιονγκ λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Αλλαγές προανήγγειλε ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Πολωνίας, Γέρζι Μπρτσέζεκ, εν όψει της αποψινής αναμέτρησης στην έδρα της Βοσνίας.

“Δεν μας εξέπληξε το αποτέλεσμα της αντιπάλου μας με την Ιταλία, θα πρέπει να επικεντρωθούμε σε κάθε ποδοσφαιριστή ξεχωριστά κι όχι μόνο τον Εντιν Τζέκο. Η Βοσνία είναι μία εξαιρετική ομάδα. Θα υπάρξουν αλλαγές σε κάθε γραμμή”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων. Η Πολωνία πανηγύρισε τη νίκη στην τελευταία αναμέτρηση που αντιμετώπισε την Βοσνία (1-0 εντός) πριν από εννέα χρόνια.

Εθνική Πολωνίας ρόστερ

Τερματοφύλακες: Σέζνι (Γιουβέντους), Σκορούπσκι (Μπολόνια), Φαμπιάνσκι (Γουέστ Χαμ), Ντραγκόφσκι (Φιορεντίνα) – Αμυντικοί: Γκλικ (Μπενεβέντο), Ρίμπους (Λοκομοτίβ Μόσχας), Γιέντρζεϊτσουκ (Λέγκια Βαρσοβίας), Μπεντνάρεκ (Σαουθάμπτον), Μπερεζίνσκι (Σαμπντόρια), Κετζιόρα (Ντινάμο Κιέβου), Μποχνίεβιτς (Γκόρνικ Ζάμπρζε), Καρμπόβνικ (Λέγκια Βαρσοβίας), Βαλουκίεβιτς (Κάλιαρι) – Μέσοι: Γκροζίτσκι (Γουέστ Μπρομ), Κριχόβιακ (Λοκομοτίβ Μόσχας), Ζιελίνσκι (Νάπολι), Κλιχ (Λιντς), Λινέτι (Τορίνο), Γκοράλσκι (Καϊράτ), Φρανκόφσκι (Σικάγο), Σιμάνσκι (Ντινάμο Μόσχας), Κατζιόρ (Έιμπαρ), Ζόζβιακ (Λεχ Πόζναν), Μόντερ (Λεχ Πόζναν) – Επιθετικοί: Πιότεκ (Χέρτα), Μίλικ (Νάπολι)

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας με 1-0 από την Ολλανδία. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Μπέρχβαϊν στο δεύτερο ημίχρονο και το 61′.