30η αγωνιστική

*100% πληρότητα θεατών.

*Στον Α’ γύρο: Φίτεσε – Βίλεμ 0-3

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

*Αήττητο εννιά αγώνων μετρά η Φίτεσε στην έδρα της Βίλεμ, από το 2011 και μετά (0-2-7).

ΒΙΛΕΜ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Νέο ναυάγιο αυτή την φορά στο εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στην Γκόου Αχέντ Ιγκλς, από την οποία γνώρισε βαριά ήττα με 4-0 την περασμένη αγωνιστική. Τραγική εμφάνιση, έγινε έρμαιο στις ορέξεις της γηπεδούχου και δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να δείξει την παραμικρή αντίσταση. Δέχτηκε από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο και δεν κατάφερε να βελτιώσει την εικόνα της ούτε όταν όλα είχαν κριθεί.

Τόσο καιρό διατηρούταν μακριά από την ζώνη λόγω του δυνατού ξεκινήματος που είχε τους δύο πρώτους μήνες της σεζόν. Από τον Οκτώβρη όμως, είναι μακράν η χειρότερη ομάδα της κατηγορίας και δίκαια βρέθηκε στην τελευταία θέση αυτής. Έχει μόλις μία νίκη από τις 2/10 μέχρι σήμερα! Παρά την αλλαγή προπονητή που συντελέστηκε πριν λίγες εβδομάδες, το κλίμα παραμένει δύστροπο και η κατάσταση αδιόρθωτη.

«Αν βλέπετε τη διαφορά στο πόσο επιθετικοί είναι οι αντίπαλοί μας στις μονομαχίες τους και πώς είμαστε εμείς… Απλώς είπα στους παίκτες: αν δεν μπορείτε να το κάνετε αυτό, τότε καλύτερα σταματήστε. Νομίζω ότι είναι δική μας ευθύνη να ξεκαθαρίσουμε στους παίκτες μας τι ακριβώς ζητάμε από αυτούς μέσα από εικόνες και προπόνηση», επισήμανε σε δηλώσεις του ο τεχνικός Χόφλαντ.

Στα καθαρά αγωνιστικά, μακροχρόνια τα όποια προβλήματα αντιμετωπίζει, όπως αυτό του νεοαποκτηθέντα χαφ Όοστινγκ (3/2).

Βίλεμ Στατιστικά

*Δεν έχει σκοράρει στα 7/8 τελευταία παιχνίδια της

*6/8 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

ΦΙΤΕΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Την περασμένη Τρίτη έπαιξε τις καθυστερήσεις του αγώνα με την Σπάρτα, ο οποίος είχε διακοπεί πριν από έναν μήνα λόγω εισβολής οπαδού και επίθεσής του στον τερματοφύλακα της Σπάρτα. Δεν κατάφερε να κάνει κάτι στο ελάχιστο χρονικό διάστημα που είχε στην διάθεσή της και το 0-1 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Είχε προηγηθεί η μεγάλη νίκη με 1-0 επί της Καμπούρ, που εν πολλοίς εδραίωσε την θέση της στα πλέι οφ Ευρώπης. Πλασματικό το σκορ, έχασε τις ευκαιρίες με το τσουβάλι και από καθαρή ατυχία δεν έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της. Τυπική η συνέχεια, θέλει πάντως να βρει φόρμα για να εμφανιστεί στον μέγιστο βαθμό ετοιμότητας στους αγώνες αυτούς.

Ο προπονητής της Φίτεσε, Τόμας Λετς, μίλησε για μια «μοναδική κατάσταση» εν όψει του εντός έδρας αγώνα με τη Σπάρτα. Φυσικά και ήταν, γιατί η Φίτεσε και η Σπάρτα συναντήθηκαν το απόγευμα της Τρίτης μόνο για έξι λεπτά και δεκατέσσερα δευτερόλεπτα. Η ομάδα από το Ρότερνταμ υπερασπίστηκε το προβάδισμα (0-1) και φαινόταν να μπορεί να διαχειριστεί την κατάσταση στο Άρνεμ. Όμως τα υπόλοιπα λεπτά στο ρολόι δεν θα μείνουν στα βιβλία ως τα πιο θεαματικά ποτέ στην Eredivisie .

Σε τρίτο θα απουσιάσει ο πολύτιμος κεντρικός χαφ Γκμπόχο (17/2), δεν προλαβαίνει ο βασικός αριστερός μπακ Βίτεκ (25/0). Τραυματίστηκε και θα απουσιάσει ο στράικερ Φρεντέρικσεν (24/7), τιμωρημένος ο νεαρός φορ Μπάουτινκ (24/2). Πάντα εκτός 1-2 μακροχρόνιοι.