*16η αγωνιστική

*Πέντε σερί under 2,5 τα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΛ ΤΑΑΒΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Tααβόν κέρδισε 1-2 εκτός έδρας την Αλ Σαμπάμπ, παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ από πέναλτι του Καράσκο στο 33ο λεπτό! Μάλιστα κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με δύο γκολ μέσα σε εφτά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, από τον Ζοάο Πέδρο, στο 55’ και στο 62’.

‘Επειτα από δύο σερί ήττες και τρία παιχνίδια χωρίς νίκη, η Αλ Τααβόν επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας με 1-2 στο γήπεδο της Αλ Σαμπάμπ.

Και ξεπέρασε έτσι με τον καλύτερο τρόπο την προηγούμενη ήττα, πρώτη φετινή στο γήπεδό της, η οποία ήρθε μάλιστα από αντίπαλο στα μέτρα της, την Αλ Ριάντ, έπειτα από έξι νίκες στα οκτώ πρώτα παιχνίδια της εντός.

Γενικώς το ξεκίνημα της στο φετινό πρωτάθλημα είναι πάρα πολύ καλό, αφού βρίσκεται ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στην πέμπτη θέση του, αν και είναι λίγο πίσω, στο -5 συγκεκριμένα, από την τρίτη θέση που οδηγεί σε διασυλλογική διοργάνωση της Ασίας.

Όλα αυτά χωρίς να έχει κάνει κάποια τρανταχτή μεταγραφική κίνηση, με τον Βραζιλιάνο Πέρικλες Τσαμούκα στον πάγκο, έχοντας κυρίως Βραζιλιάνους παίκτες στο ρόστερ της ως “ξένη δύναμη”.

Αλ Τααβόν Στατιστικά

*9/11 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια

*5/9 under 2,5 εντός έδρας

*6/9 παιχνίδια με 2-3 γκολ εντός έδρας

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Φάιχα κέρδισε 1-4 εκτός έδρας την Παχτακόρ, αν και δέχθηκε πρώτη γκολ από τον Ερκίνοφ στο 10ο λεπτό. Ισοφάρισε με τον Σακάλα στο 40’, ενώ προηγήθηκε με τον Σουλτάν Μαντάς στο 46’, πετυχαίνοντας άλλα δύο γκολ αργότερα με τους Ονιεκίρου (85’), Σακάλα (90’).

Η Αλ Φάιχα κέρδισε με μεγάλη άνεση εκτός έδρας την Παχτακόρ από το Ουζμπεκιστάν, με 1-4, αποτέλεσμα που της χάρισε την πρόκριση στη φάση των “16”.

Ειδικά μακριά από την έδρα της εντυπωσιάζει, έχοντας μόνο μία ήττα και αυτή απρόσμενη! Σε εφτά αγώνες έχει τρεις νίκες και τρεις ισοπαλίες, ούσα μία από τις δύο ομάδες που έχουν “κόψει” βαθμούς από την φετινή Αλ Χιλάλ.

Γενικώς είναι η ομάδα που λατρεύει τις ισοπαλίες, έχοντας τις περισσότερες στην κατηγορία.

Και μπορεί οριακά να είναι στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα, αλλά από πλευράς βαθμών είναι πιο κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού, στο +9 για την ακρίβεια, απ’ ότι στην πρώτη τριάδα, από την οποία βρίσκεται στο -11.