ΓΑΝΔΗ - ΣΕΡΚΛ ΜΠΡΙΖ Προγνωστικά

10η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου στα πρόσφατα 7 παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΓΑΝΔΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την ήττα με σκορ 1-0 εκτός έδρας, από τη Γκενκ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή μπάλας και επιθετική φιλοσοφία στο ματς, η Γάνδη στο δεύτερο ημίχρονο απείλησε ελάχιστα. Στο 90’ ο Χέινεν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τρεζόρ σκόραρε με κεφαλιά το μοναδικό τέρμα στο ματς.

Η Γάνδη δεν κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της Γκενκ (1-0) στο τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος, προτού οι ομάδες οδηγηθούν στη διακοπή. Έπαιξε με το συνηθισμένο πλάνο της, που έχει έμφαση στην άμυνα, όμως δεν άντεξε έως το φινάλε και “λύγισε” από ένα στημένο. Αυτή ήταν η τρίτη ήττα στη σεζόν, συνολικά, για τα “Βουβάλια”, δεύτερη στα πρόσφατα πέντε ματς σε πρωτάθλημα και Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ. Την ερχόμενη Πέμπτη αντιμετωπίζει εντός έδρας τη Τζουργκάρντεν για την τρίτη αγωνιστική των ομίλων, όπου δεν έχει υποστεί ήττα, με απολογισμό μία νίκη και μία ισοπαλία. Τραυματίστηκε στο τελευταία ματς ο στόπερ Τορουναρίγκα και δίνεται αμφίβολος, όπως και ο φορ Λεμάγιτς. Σταθερά εκτός οι Τισουντάλι και Ντε Σαρτ.

Γάνδη Στατιστικά

*7/10 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*6/10 παιχνίδια τελευταία με “2-3 γκολ”

*Δέχεται γκολ σε 7/10 ματς εντός έδρας

ΣΕΡΚΛ ΜΠΡΙΖ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 2-2 εντός έδρας, στην Οστάνδη, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 38’ ο Ντένκεϊ έχασε πέναλτι αλλά σκόραρε στην επαναφορά για το 1-0. Στο 44’ ο Ουέντα έκανε το 2-0 του ημιχρόνου. Στο 76’ ο Άμπροουζ έχασε πέναλτι αλλά σκόραρε μετά από πάσα του Σακαμότο και στο 82’ ξανά ο Άμπροουζ με πέναλτι ισοφάρισε για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σερκλ Μπριζ είναι στη ζώνη του υποβιβασμού και αυτό “λέει” πολλά για την εικόνα της φέτος. Αναδείχτηκε ισόπαλη με την Οστάνδη (2-2) εντός έδρας, χάνοντας ένα προβάδισμα δύο τερμάτων που απέκτησε από το πρώτο ημίχρονο. Αυτό είναι και το “κύκνειο άσμα” του Ταλχάμερ στην τεχνική ηγεσία, με τον Αυστριακό να δίνει τη θέση του στον μέχρι πρότινος βοηθό προπονητή, Μίρον Μούσλιτς. “Ως προπονητής έχεις περιορισμένο χρόνο”, δήλωσε ο επίσης Αυστριακός, 40χρονος τεχνικός. Ο Ταλχάμερ αφήνει την ομάδα με απολογισμό μία νίκη και τρεις ισοπαλίες σε εννέα αγωνιστικές. Η Σερκλ Μπριζ δεν έχει γευτεί τη χαρά της νίκης για επτά αναμετρήσεις στη Jupiler League. Είναι εκτός οι Ούτκους, Σόουζα, Βελκόφσκι, Κέρερ.