14η αγωνιστική

*Αήττητη η Νόρντζελαντ σε εννέα συνολικά εντός με αντίπαλο τη Βέιλε, επικρατώντας στα 8/9.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Βέιλε – Νόρντζελαντ 0-0

ΝΟΡΝΤΖΕΛΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-3 επί της Βίμποργκ, για το κύπελλο. Βρέθηκε πίσω στο 31ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με το χατ τρικ του Ράσμουσεν (45’+1, 54′, 57′). Στο 64′ οι γηπεδούχοι μείωσαν για το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Νόρντζελαντ, μετά από τις δυο σερί νίκες που είχε σε όλες τις διοργανώσεις. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιοχάνες Θόρουπ φιλοξενήθηκε από τη Μπρόντμπι, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Μπορεί το μεταξύ τους να ήταν αρκετά ισορροπημένο, ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει κάτι καλύτερο, παρότι ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1.

Μετά και από αυτή την απώλεια, υποχώρησε στην πέμπτη θέση της κατάταξης, μένοντας παράλληλα στο -7 από την κορυφή. Χωρίς νίκη στα τρία πιο πρόσφατα εντός της (0-2-1). Μεσοβδόμαδα, πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του κυπέλλου, επικρατώντας με 2-3 στην έδρα της Βίμποργκ.

Νόρντζελαντ Στατιστικά

*2-3 Goals τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΒΕΪΛΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την ΑΒ Γκλαντσάξε, για το κύπελλο. Βρέθηκε πίσω στο 16ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 76′ με αυτογκόλ του Φρέρικς. Αποκλείστηκε στη διαδικασία των πέναλτι (3-2).

Μακριά από τις επιτυχίες έμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Βέιλε, μετά και την ήττα με 2-1 από την Κοπεγχάγη. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ιβάν Πρέλετς υποδέχθηκε τη Βίμποργκ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Πήρε προβάδισμα σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στην πορεία ο ρόλος της έγινε πιο παθητικός και δεν άντεξε στην πίεση της αντιπάλου.

Παρά το βαθμό που απέσπασε, διατηρείται χαμηλά στην κατάταξη, με εννέα βαθμούς συνολικά, ούσα πάνω μόνο από τη Χβίντοβρε. Ηττήθηκε στα 4/6 φετινά εκτός της, στα οποία είχε ακόμη από μια νίκη και ισοπαλία. Μεσοβδόμαδα, αποκλείστηκε στα πέναλτι 3-2 από την ΑΒ Γκλαντσάξε, μετά και το μεταξύ τους 1-1 για τους “16” του κυπέλλου.