*Φάση των ομίλων του EURO 2024 – 2η αγωνιστική. Προκρίνονται οι δύο πρώτοι κάθε γκρουπ και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι.

*Ο 43χρονος Πολωνός διαιτητής, Σίμον Μαρτσίνιακ, σφύριξε 45 αναμετρήσεις τη σεζόν που ολοκληρώθηκε: Έβγαλε 202 κίτρινες κάρτες (μ.ο. 4,8 ανά παιχνίδι), τέσσερις απευθείας κόκκινες κι έδειξε 15 φορές την άσπρη βούλα του πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες αναμετρώνται για πρώτη φορά σε μεγάλη διοργάνωση. Διασταύρωσαν ξίφη για τελευταία σε φιλική αναμέτρηση στο Βουκουρέστι τον Νοέμβριο 2012, στην οποία η Ρουμανία επικράτησε με 2-1.

*Ισορροπημένη η συνολική παράδοση στις μεταξύ τους αναμετρήσεις: Βέλγιο και Ρουμανία μετρούν από πέντε νίκες, ενώ αναδείχθηκαν ισόπαλες δύο φορές.

*Το Βέλγιο πανηγύρισε μόλις μία νίκη στις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις με τη Ρουμανία (μία ισοπαλία, τρεις ήττες): Το Νοέμβριο 2011 σε φιλικό με 2-1 στη Λιέγη.

ΒΕΛΓΙΟ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 1-0 από την Σλοβακία. Το γκολ πέτυχε ο Σραντζ μόλις στο 7′.

Αποτέλεσε το πρώτο θύμα έκπληξης μεταξύ των φαβορί για κατάκτηση του Euro 2024. Ο λόγος για το Βέλγιο που υποκλίθηκε στην Σλοβακία στο πλαίσιο της πρεμιέρας του 2ου ομίλου, έχοντας ως απόλυτο αρνητικό πρωταγωνιστή τον Λουκάκου.

Ο 32χρονος επιθετικός της Ρόμα αστόχησε σε τρία τετ-α-τετ στο πρώτο ημίχρονο (3′, 5′, 42′), την ώρα που ο Ντοκού με λάθος μεταβίβαση έστρωσε το χαλί για να σκοράρει η Σλοβακία μόλις στο 7′. Οι “κόκκινοι διάβολοι” αστόχησαν σε κάποιες απίστευτες ευκαιρίες και ισοφάρισαν με προβολή του Λουκάκου στο 86′, προτού το “δυναμόμετρο” ακυρώσει σωστά το γκολ, καθώς ο Οπέντα έκανε χέρι πριν βγάλει την ασίστ.

➡️ Δείτε τα Προγνωστικά EURO 2024 σήμερα

Χωρίς νίκη σε τρεις αναμετρήσεις σε ομίλους μεγάλης διοργάνωσης (0-1-2) παραμένει το Βέλγιο, νωρίτερα είχε πανηγυρίσει 13 σε 14 σχετικές (μία ήττα). Παράλληλα δεν κατάφερε να σκοράρει στις τρεις τελευταίες σε μεγάλη διοργάνωση για πρώτη φορά στην ιστορία (74 αναμετρήσεις).

“Η Ρουμανία είναι μία καλή ομάδα, το πιστεύαμε ακόμα κι αν δεν βλέπαμε την αναμέτρηση με την Ουκρανία. Δεν φοβόμαστε, αλλά σεβόμαστε κάθε αντίπαλό μας”, είπε μεταξύ άλλων ο ομοσπονδιακός τεχνικός Τεντέσκο.

Εξαιρετικά αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή του Βίτσελ, διαθέσιμος είναι ο Βερτόγκεν. Δύσκολα θα υπάρξουν αλλαγές στο βασικό σχήμα σε σχέση με την πρεμιέρα.

ΒΕΛΓΙΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Κράτησε το μηδέν στα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 5/8 τελευταία παιχνίδια της.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 3-0 της Ουκρανίας. Το σκορ άνοιξε ο Στάντσιου στο 29′, προτού ο Ρ. Μαρίν κάνει το 2-0 στο 53′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντραγκούς τέσσερα λεπτά αργότερα.

Πήρε τον δεύτερο ρόλο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με την Ουκρανία, προτού εκμεταλλευτεί μία λάθος μεταβίβαση του αντίπαλου τερματοφύλακα ανοίγοντας το σκορ με εκπληκτικό γκολ του Στάντσιου. Ο εν λόγω ποδοσφαιριστής πήγε να σκοράρει από απευθείας εκτέλεση κόρνερ, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι της Ουκρανίας.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα γκολ των Ρ. Μάριν και Ντραγκούς σφράγισαν μία σπουδαία νίκη για το ομοσπονδιακό συγκρότημα του Ιορντανέσκου που “έκλεισε” εξαιρετικά τον πρώτο σκόρερ της Λα Λίγκα Ντόβμπικ, ο οποίος είχε μόλις ένα σουτ εκτός εστίας σε 24 επαφές με την μπάλα.

Η παραπάνω νίκη αποτελεί τη μεγαλύτερη της Ρουμανίας σε μεγάλη διοργάνωση, πετυχαίνει 3+ γκολ μόλις για 2η φορά σε έξι συμμετοχές σε τελικά Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (σ.σ. το 2000 σημείωσε συνολικά τέσσερα).

“Πιστεύουμε ακόμα περισσότερο στις δυνατότητές μας. Είναι σημαντικό για μένα οι ποδοσφαιριστές που επέλεξα να δίνουν το 100% κάθε λεπτό, όχι απλά κάθε μέρα. Εφόσον βρίσκονται εδώ σημαίνει πως είναι οι κορυφαίοι της χώρας, τα πάντα μπορούν να συμβούν στο υψηλότερο επίπεδο”, είπε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Ιορντανέσκου.

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ δεν αποκλείεται να δούμε μία αλλαγή στο βασικό σχήμα της Ρουμανίας, με τον εξαιρετικά γρήγορο Μιχαίλα να αντικαθιστά τον Κομάν. Ο 24χρονος αριστερός εξτρέμ της Πάρμα είχε μπήκε ως αλλαγή στην πρεμιέρα με τη Ρουμανία στο 61′.