*Ρεβάνς για τη φάση των “16” του Τσάμπιονς Λιγκ. Ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος με την πρώτη αναμέτρηση ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Στο πρώτο ματς (Αταλάντα – Βαλένθια 4-1): Η Αταλάντα προηγούνταν 2-0 στο 42′, στο δεύτερο ημίχρονο σημείωσε δύο ακόμη τέρματα μέχρι το 62ο λεπτό και το μοναδικό που κατάφερε η Βαλένθια ήταν να μειώσει σε 4-1 στο 66′.

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

*Με απόφασή της η UEFA απαγόρευσε τις καθιερωμένες χειραψίες πριν από την σέντρα των αναμετρήσεων σε Τσάμπιονς Λιγκ και Γιουρόπα Λιγκ, στην προσπάθεια καταπολέμησης του κορωνοϊού.

*Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών, καθώς η UEFA έκανε δεκτές τις εισηγήσεις της ισπανικής κυβέρνησης και του Υπουργείου Υγείας στην Ισπανία υπό τον φόβο εξάπλωσης του κορωνοϊού.

*Στο παρελθόν τέσσερις ομάδες κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, μετά από ήττα στην πρώτη αναμέτρηση με τρία ή παραπάνω γκολ. Ο λόγος για τις Λίβερπουλ (0-3, 4-0 εντός με Μπαρτσελόνα 2018/19), Λα Κορούνια (4-1, 4-0 εντός με Μίλαν 2003/04), Ρόμα (4-1, 3-0 εντός με Μπαρτσελόνα 2017/18) και Μπαρτσελόνα (4-0, 6-1 εντός με Παρί Σεν Ζερμέν 2016/17).

*Η Βαλένθια μετράει δύο προκρίσεις και τέσσερις αποκλεισμούς σε διπλές ευρωπαϊκές αναμετρήσεις κόντρα σε ομάδες από την Ιταλία.

*Η αποψινή είναι η 43η ευρωπαϊκή αναμέτρηση για την Αταλάντα σε επτά προσπάθειες της. Έχει φτάσει μέχρι τα ημιτελικά του Κυπέλλου Κυπελλούχων 1987/88 και τα προημιτελικά του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ τρία χρόνια αργότερα.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΒΑΛΕΝΘΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Αγωνιστική κρίση περνάει η Βαλένθια τον τελευταίο μήνα πανηγυρίζοντας μόλις μία νίκη σε επτά αναμετρήσεις, αυτή με αντίπαλο την Μπέτις (2-1 εντός) στις 29 Φεβρουαρίου για το πρωτάθλημα. Στις υπόλοιπες είχε απολογισμό δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Την Παρασκευή επέστρεψε με τον βαθμό από την έδρα της Αλαβές (1-1) συγκεντρώνοντας, παράλληλα, 42 βαθμούς που την κατατάσουν στην 7η θέση της Λα Λίγκα (σ.σ. στο -4 από αυτές που οδηγούν στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν).

Το Σάββατο (14/3) υποδέχεται στο “Mestalla” την Λεβάντε. Στις 19 Φεβρουαρίου οι “νυχτερίδες” έβαλαν τέλος στο αήττητο σερί τεσσάρων αναμετρήσεων (2-2-0) που “έτρεχαν” στην κορυφαία διοργάνωση σε επίπεδο συλλόγων του πλανήτη, γνωρίζοντας τον διασυρμό με 4-1 στο Μιλάνο από την αποψινή αντίπαλό τους Αταλάντα. Στις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσαν στο “Mestalla” γνώρισαν την ήττα από τον Άγιαξ (3-0) στις 2 Οκτωβρίου 2019 (τρεις νίκες, μία ισοπαλία).

Σε όλες σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις τέσσερις επιβεβαιώθηκε το αμφίσκορο. “Προετοιμαστήκαμε όσο καλύτερα μπορούσαμε για την ρεβάνς. Είμαστε δυνατοί εντός έδρας, το σκορ του πρώτου αγώνα δεν αντανακλά όσα έγιναν στον αγωνιστικό χώρο. Δεν πιστεύω πως χρειαζόμαστε ένα θαύμα για να περάσουμε”, είπε ο προπονητής Άλμπερτ Θελάδες.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με την Αλαβές για το πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ντάνι Παρέχο στο 34′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Έντγκαρ Μέντεζ στο δεύτερο ημίχρονο και το 73′.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ Στατιστικά

*2-3 γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της (δες το στον Stoiximan)

*GG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Τα βλέμματα όλων των ποδοσφαιρόφιλων έχει στρέψει πάνω της η Αταλάντα με τις εκπληκτικές εμφανίσεις που πραγματοποιεί σε Ιταλία και Ευρώπη. Προέρχεται από τέσσερις σερί νίκες, ενώ παράλληλα παραμένει αήττητη σε έξι αναμετρήσεις (μία ισοπαλία). Την 1η Μαρτίου διέσυρε εκτός έδρας την Λέτσε με το εμφατικό 7-2 για το πρωτάθλημα, φτάνοντας παράλληλα τους 48 βαθμούς που την διατηρούν σε τροχιά εξόδου στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν. Τα 17 γκολ σε 28 συνολικά συμμετοχές έφτασε ο 32χρονος Σλοβένος μεσοεπιθετικός, Γιόζιπ Ίλιτσιτς, και τα 12 σε 18 ο 28χρονος Κολομβιανός επιθετικός, Ντουβάν Ζαπάτα.

Από κοντά βρίσκεται και ο 28χρονος Κολομβιανός επιθετικός, Λουίς Μούριελ (14 γκολ/ 28 συμμετοχές). Στις 19 Φεβρουαρίου οι “μπεργκαμάσκι” έκαναν το καθοριστικό βήμα για πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ επικρατώντας στο Μιλάνο με 4-1 της Βαλένθια. Θυμίζουμε πως φέτος πραγματοποίησαν το ντεμπούτο τους στην κορυφαία διοργάνωση σε επίπεδο συλλόγων του πλανήτη.

“Φυσικά το σκορ του πρώτου αγώνα μας έχει ανεβάσει την ψυχολογία και την αυτοπεποίθηση. Θα χρειαστεί να σκοράρουμε στην έδρα της Βαλένθια και να παραμείνουμε συγκεντρωμένοι. Δεν πρόκειται να πανηγυρίσω αν δεν τελειώσει και η ρεβάνς”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Αταλάντα, Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι. Με απόφαση που πάρθηκε το βράδυ της Δευτέρας έχουμε αναστολή στη Σέριε Α, αλλά και όλες οι αθλητικές διοργανώσεις στην Ιταλία μέχρι τις 3 Απριλίου.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας με 7-2 της Λέτσε για το πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τους Ντονάτι (17′ αυτ.) και Ζαπάτα (22′), προτού οι Σαπονάρα (29′) και Ντονάτι (39′) ισοφαρίσουν για τους γηπεδούχους σε 2-2. Στο δεύτερο ημίχρονο η Αταλάντα σκόραρε άλλες πέντε φορές με Ίλισιτς (47′), Ζαπάτα (54′, 62′), Μούριελ (87′) και Μαλινόφσκι (90+1′).