*16η αγωνιστική

*Στον Α΄γύρο: Ούλου – Βάασα 2-1

*Στο κύπελλο: Ούλου – Βάασα 0-0

*Μόλις μία νίκη έχει η Ούλου στα επτά τελευταία εκτός απέναντι στην Βάασα στα πλαίσια της πρώτης κατηγορίας (5-1-1).

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Under 2,5

Δείτε τα Προγνωστικά Φινλανδίας

ΒΑΑΣΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε καθαρά την Ίντερ Τούρκου με 0-2 εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Ο Μικαέλ άνοιξε το σκορ στο 28′, ενώ ο Χουντ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 51′. Στις καθυστερήσεις, ο κίπερ Μάρινεν απέκρουσε πέναλτι της αντιπάλου.

Επιβεβαίωσε την τρομερή αγωνιστική κατάσταση που βρίσκεται τον τελευταίο μήνα και πέρασε και από το Τουρκού, με μία άριστη εμφάνιση σε επίθεση και άμυνα. Το μεγάλο «διπλό» στην έδρα της Ίντερ, αποτέλεσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα και συνεχίζει να ανεβαίνει στην βαθμολογία, αφού έφτασε τους 15 βαθμούς. Είναι ομάδα που αρέσκεται στο σκληρό ποδόσφαιρο και θεωρείται αρκετά άτεχνη. Τιμωρημένος ο βασικός μέσος Μπασκίροβ, μακροχρόνιοι τραυματίες οι επιθετικοί Γιέσκε και Βουλτάνεν.

Βάασα Στατιστικά

*8/10 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

ΟΥΛΟΥ

Προηγούμενο ματς: Νέα νίκη, τούτη την φορά στην έδρα της ουραγού Μάριεχαμν με 1-2 την περασμένη αγωνιστική. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 23′, ισοφάρισε στο 41′ και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η αντίπαλος έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής. Στην επανάληψη, επωφελήθηκε από το αριθμητικό πλεονέκτημα που αποκόμισε και πέτυχε την ολική ανατροπή (54′).

Ασταμάτητη το τελευταίο διάστημα η Ούλου, δεν θα ήταν υπερβολή να τονίσουμε πως την δεδομένη στιγμή θεωρείται η πιο φορμαρισμένη ομάδα της κατηγορίας. Αριθμεί πέντε συνεχόμενες νίκες σε πρωτάθλημα και κύπελλο, ενώ το αξιοσημείωτο είναι πως άπασες συνοδεύτηκαν από πολύ καλές και γεμάτες εμφανίσεις. Η εικόνα της αυτή αρέσει στον κόσμο, που κάνει μεγάλα όνειρα από την στιγμή που απέχει από την κορυφή μόλις τέσσερις βαθμούς. Πλήρης.