* 14η αγωνιστική.

* Τελευταίο και μοναδικό διπλό στα μεταξύ τους ματς, το 2014, η Τζούνιορ είχε επικρατήσει με 1-0 στην Μπογκοτά. Η Λα Εκιδάδ δεν έχει νικήσει την τελευταία 20ετία στην Μπαρανκίγια.

* Αήττητη στα 7 τελευταία μεταξύ τους η Τζούνιορ, κέρδισε τα 4.

ΤΖΟΥΝΙΟΡ

Προηγούμενο ματς: Ήττα από την Πατριότας εκτός με 1-0 από το γκολ του Μπόρχα (35’).

Απέναντι ίσως στη χειρότερη ομάδα της κατηγορίας, με κύριο αντίπαλο το υψόμετρο της Τούνχα, κατάφερε να μην πάρει ούτε βαθμό. Προηγήθηκε αλλά το γκολ ακυρώθηκε από το VAR καθότι η φάση ξεκίνησε από οφσάιντ, μετά το γκολ της Πατριότας δεν είχε ούτε μία καθαρή ευκαιρία για την ισοφάριση. Απεναντίας, στις καθυστερήσεις, από μια αντεπίθεση, οι αντίπαλοι δεν κατάφεραν να κάνουν το 2-0 σε τετ-α-τετ με τον δεύτερο γκολκίπερ Τζέφερσον Μαρτίνες.

Θα δώσει μάχη να μπει στην οκτάδα και η αιτία είναι η κακή εκτός έδρας παρουσία της. Το χειρότερο είναι ότι ξεκινάει υποχρεώσεις στον όμιλο στο Λιμπερταδόρες, μετά το παιχνίδι με τη Λα Εκιδάδ, θα ταξιδέψει στην Βραζιλία για να αντιμετωπίσει την Μποταφόγκο. Ασχέτως αυτού όμως, στην Μπαρανκίγια και με την παράδοση που έχει στα παιχνίδια με την Εκιδάδ, είναι σχεδόν αναγκαίο να πάρει αυτήν τη νίκη.

Επιστρέφουν οι διεθνείς, ο πρώτος γκολκίπερ Μέλε και ο αριστερός μπακ Φουέντες. Ξανά διαθέσιμοι οι επίσης βασικοί, δεξιός μπακ Πατσέκο και χαφ Μορένο.

Τζούνιορ Στατιστικά

* Με την ήττα από την Πατριότας έσπασε αήττητο σερί 4 αγώνων.

* N/G & under 2,5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΛΑ ΕΚΙΔΑΔ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 1-2 από την Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν. Βρέθηκε πίσω με 0-2 από Ρεντερία (26’ πεν.) και Λεόν (41’), μείωσε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι του Ρικάρντο.

Πρώτη εντός έδρας ήττα από μια Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν που δεν είχε νίκη εκτός έδρας μέσα στη σεζόν. Στο δεύτερο ημίχρονο που θα περίμενε κανείς να επιτεθεί και να αναζητήσει το γκολ της ισοφάρισης, δεν έγινε ούτε μια φορά επικίνδυνη, απεναντίας η Μεντεγίν πέτυχε κι άλλο γκολ, το οποίο όμως ακυρώθηκε μέσω VAR.

Παραμένει εντός πρώτης οκτάδας που οδηγεί στα πλέι οφ, αλλά από ‘κει που ήταν στην πρώτη τετράδα, βρέθηκε στην έκτη θέση. Το καλό για εκείνη είναι πως δεν ανησυχεί προς το παρόν για τη θέση στην οκτάδα, έχει απόσταση άνω των δύο νικών από Μιγιονάριος, Αμέρικα και Νασιονάλ που μοιράζονται την ένατη θέση. Αρκεί βέβαια, να βάλει τέλος στο σερί των ηττών.