*11η αγωνιστική

*6/9 over 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΙΝΕΪΡΟ

Προηγούμενο ματς: Η Ατλέτικο Μινέιρο έχασε 4-2 εκτός έδρας από την Βιτόρια Μπαϊα, με τον Ματεουζίνιο να την βάζει πίσω στο σκορ μόλις στο όγδοο λεπτό. Αλλά ισοφάρισε με τον Σκάρπα στο 14’, πριν δεχθεί τρία γκολ από τους Γουίλιαν Ολιβέιρα (44’, 66’), Καστίγιο (76’), μειώνοντας απλά στο τελικό σκορ με τον Παλάσιος στο 88ο λεπτό.

Η Ατλέτικο Μινέιρο για πρώτη φορά φέτος έχασε δύο σερί αγώνες στο εθνικό πρωτάθλημα, με πιο πρόσφατη ήττα αυτή με 4-2 εκτός έδρας από την Βιτόρια Μπαϊα. Και το εντυπωσιακό είναι πώς αμφότερες οι ήττες ήρθαν, έχοντας δεχθεί από τέσσερα τέρματα στην καθεμία εξ αυτών!

Πάντως αξίζει να σημειωθεί πώς φέτος δεν έχει όχι απλά τρεις σερί ήττες, ούτε καν τρία συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη σε κάποιον θεσμό! Και επίσης δεν έχει επαναλάβει ποτέ ίδια ενδεκάδα δεύτερη σερί αγωνιστική! Και σήμερα θα συνεχιστεί αυτό, με τον Χουλκ να χάνει το παιχνίδι λόγω της γέννησης της κόρης του στις ΗΠΑ, αφού πήρε άδεια να πάει να την δει.

Έχει αρκετές ισοπαλίες στο εθνικό πρωτάθλημα, σχεδόν τα μισά της παιχνίδια έχουν λήξει έτσι, γι’ αυτό και είναι σχετικά χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα. Οριακά στο πρώτο μισό του, στο -8 από την κορυφή, αλλά και στο +4 από την ζώνη του υποβιβασμού.

Ατλέτικο Μινέιρο Στατιστικά

*4/5 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*9/14 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας.

ΦΟΡΤΑΛΕΖΑ

Προηγούμενο ματς: Η Φορταλέζα κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Γκρέμιο, με τέρμα του Λουτσέρο στο 42ο λεπτό, χωρίς να εκμεταλλευτεί το γεγονός πώς έπαιζε με παίκτη περισσότερο.

Η Φορταλέζα κατάφερε έπειτα από τρεις σερί ήττες, στις οποίες δεν είχε σκοράρει καν, να επιστρέψει στις νίκες, κερδίζοντας έστω και με το ισχνό 1-0 εντός έδρας την Γκρέμιο! Μοιάζει επομένως να ξεπέρασε άμεσα την ήττα με 5-0 από την Κουιάμπα, η οποία υπενθυμίζεται πώς είναι η πιο “βαριά” που έχει γνωρίσει με τον Βοϊβόντα στον πάγκο της.

Μακριά από την έδρα της κέρδισε στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν για το εθνικό πρωτάθλημα, στο γήπεδό της Σάο Πάουλο, αλλά από τότε δεν έχει σκοράρει ξανά, με μία ισοπαλία και δύο σερί ήττες στα πιο πρόσφατα παιχνίδια της.

Και είναι μία από τις τέσσερις ομάδες του εθνικού πρωταθλήματος με τις περισσότερες ισοπαλίες, με περίπου τα μισά παιχνίδια της στον θεσμό να έχουν λήξει χωρίς νικητή ως τώρα.