*25η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Κρεμονέζε – Άσκολι 2-2

*Over 1,5 ημίχρονο στα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΣΚΟΛΙ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (3-2) από την Καταντζάρο. Ο Αντονίνι στο 17′ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, απάντησαν οι Μαντοβάνι (24′) και Μποτεγκίν (37′). Την ανατροπή στην ανατροπή έκαναν Μπελούτσι (81′ αυτ.) και Ιέμελο (86′). Με δέκα αγωνίζονταν η Άσκολι από το 58′ (Βαλτζάνια).

Έπαιξε στην κόντρα και δικαιώθηκε στο πρώτο ημίχρονο, προτού μείνει με δέκα ποδοσφαιριστές στο 58′ κι ανατραπούν όλα τα δεδομένα στην αναμέτρηση με την Καταντζάρο. Δεύτερη σερί ήττα για την Άσκολι, παραμένοντας στους 22 βαθμούς διατηρήθηκε στη 17η θέση και το -5 από τη ζώνη ασφαλείας.

Πανηγύρισε μόλις μία νίκη σε επτά αγωνιστικές επί της Κόμο (2-0 εκτός) στις 27 Ιανουαρίου (τρεις ισοπαλίες, τρεις ήττες). Στις οχτώ τελευταίες εντός έδρας έχει απολογισμό 1-3-4. Την τελευταία φορά που υποδέχτηκαν την Κρεμονέζε οι “τρυποκάρυδοι” γνώρισαν τον διασυρμό (4-1) στις 18 Δεκεμβρίου 2021. Διαθέσιμοι και πάλι οι Μπαγεγέ και Μέντες (δέκα γκολ).

ΑΣΚΟΛΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΚΡΕΜΟΝΕΖΕ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με τη Ρετζιάνα. Ο Μαρκαντάλι έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους στο 57′, απάντησε ο Κόντα στο 70′. Με δέκα ολοκλήρωσε η Κρεμονέζε λόγω αποβολής του Γιόνσεν (90′).

Δεν κατάφερε να φτάσει στα “κόκκινα” και, τελικά, πέταξε δύο βαθμούς στην έδρα της με αντίπαλο την Ρετζιάνα. Κακό το πρώτο ημίχρονο, χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες, η Κρεμονέζε βρέθηκε πίσω στο σκορ λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου. Απάντησε με όμορφο γυριστό σουτ του Κόντα και πήρε το προβάδισμα με Φαλέτι στο 83′, προτού το γκολ δεν μετρήσει από τον VAR καθώς προηγείται επιθετικό φάουλ.

Τέλος στο νικηφόρο σερί τεσσάρων αγωνιστικών για το συγκρότημα του Στρόπα, δέχτηκε γκολ μετά από ισάριθμες. Στις δύο τελευταίες εξόδους του πανηγύρισε ισάριθμες νίκες με το ίδιο σκορ (1-0) κόντρα σε Σπέτσια και Λέκκο. Στην αποστολή επέστρεψαν Γιούνγκνταλ και Πίκελ, εξέτισε ο Αντόβ.