*5η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες έχουν τεθεί αντιμέτωπες μόλις δύο φορές στο παρελθόν, πρόπερσι, και πάλι για την Β’ κατηγορία. Τότε η Στάμπαεκ είχε επικρατήσει της Ασάνε με 4-0 και στα δύο παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΑΣΑΝΕ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε την ερασιτεχνική Μπιαρντ με 0-3 εκτός έδρας για τον δεύτερο γύρο του κυπέλλου. Δύο γκολ του Νίγκαρντ στο πρώτο μέρος (7′, 33′), απλοποίησαν την κατάσταση για την Ασάνε, που στην επανάληψη κατάφερε να βρει και τρίτο γκολ με τον Στραντ (47′).

Η σεζόν μέχρι τώρα κυλάει ήρεμα και χωρίς μεγάλες συγκινήσεις για την Ασάνε. Έχει δώσει μόλις τρία παιχνίδια στο πρωτάθλημα, τα οποία έχουν λήξει άπαντα ισόπαλα. Στο πιο πρόσφατο, έμεινε στο 2-2 με αντίπαλο την Ρανχάιμ εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Μολονότι προηγήθηκε δις στο σκορ, η γηπεδούχος πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να επιστρέψει ισάριθμες φορές, παίζοντας έξυπνα και πιέζοντας σωστά.

Δεν δυσκολεύτηκε στον μεσοβδόμαδο αγώνα κυπέλλου και έτσι παραμένει αήττητη μέχρι τώρα στην σεζόν (2-3-0). Αποχώρησε ο βοηθός προπονητή της με προορισμό την γυναικεία ομάδα της Μπάγερν Μονάχου, ενώ τραυματίες παραμένουν οι μέσοι Μπάρμεν και Τόρνες.

Ασάνε Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΣΤΑΜΠΑΕΚ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε πολύ εύκολα την ερασιτεχνική Μπάερουμ με 0-5 εκτός έδρας για το κύπελλο. Πέτυχε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο (24′, 37′, 45+1′) και άλλα δύο στην επανάληψη (65′, 75′).

Δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στην Μπάερουμ και πήρε με μεγάλη άνεση την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Είχε να δώσει επίσημο παιχνίδι δέκα μέρες, αφού αναβλήθηκε το προγραμματισμένο εκτός απέναντι στην Μιοντάλεν. Το τελευταίο της ματς για το πρωτάθλημα, ήταν η τεράστια νίκη στο «Ulevaal» απέναντι στην Βαλερένγκα, στέλνοντας με τον πιο ηχηρό τρόπο μήνυμα πως φέτος είναι ένα από τα φαβορί για την άνοδο.