*19η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός 1-4.

*Ο Παναθηναϊκός πήρε μόλις πέντε νίκες στα τελευταία 16 ματς κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης! Πέντε νίκες οι Αρκάδες, έξι ματς ισόπαλα στην εν λόγω σειρά αγώνων.

*Έρχονται από 6/10 μεταξύ τους Under 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Eκτός έδρας πρόκριση στα πέναλτι κόντρα στον Ολυμπιακό για το Κύπελλο. Στο 0-0 το 90λεπτο και η παράταση, αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες, οι πιο καθαρές για τον Παναθηναϊκό.

Πήρε τεράστια πρόκριση την Τετάρτη στο εκτός έδρας ματς Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό, παρότι είχε να αντιμετωπίσει σωρεία προβλημάτων. Ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, είχε ακυρωθέν γκολ και δυο μεγάλες φάσεις, δεν απειλήθηκε ποτέ. Στο δεύτερο 45λεπτο ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε πολύ, η είσοδος του Ποντένσε τον έκανε πιο δημιουργικό, είχε καλές στιγμές, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε τις “αλχημείες” που αναγκάστηκε να κάνει στην ενδεκάδα ο αντίπαλος λόγω απουσιών. Στην παράταση οι ερυθρόλευκοι ήταν ξανά καλύτεροι, αλλά οι καλές φάσεις ήταν ελάχιστες, η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι. Εκεί ο Λοντίγκιν απέκρουσε το κρίσιμο πέναλτι του Καρβάλιο, ο Καμαρά στη συνέχεια αστόχησε και έτσι ήρθε η πρόκριση του Παναθηναϊκού.

Με δεδομένες τις απουσίες και τις αλλαγές που υποχρεώθηκε να κάνει ο Τερίμ, η πρόκριση κρίνεται σπουδαία και σχεδόν… ηρωική, φτιάχνει ακόμη περισσότερο την ψυχολογία των πρασίνων. Σε ό,τι αφορά το πρωτάθλημα, έρχονται απ’ το εκτός έδρας 2-2 με την ΑΕΚ, αποτέλεσμα που τους άφησε πίκρα. Κόντρα στη ροή ήρθε το 1-0 του Λιβάι Γκαρσία, οι πράσινοι ισοφάρισαν άμεσα με τον Γεντβάι, ήταν πιο απειλητικοί και στο δεύτερο μέρος, έκαναν την ανατροπή στο 66’ από στατική φάση. Η ΑΕΚ πήρε αρκετές βοήθειες στο τελευταίο 15λεπτο απ’ τις αλλαγές της, έκλεισε τον Παναθηναϊκό στα καρέ του, έβγαλε φάσεις, ισοφάρισε με πέναλτι και είχε τεράστια ευκαιρία για την ανατροπή!

Ανέβηκε στους 41 πόντους ο Παναθηναϊκός και πλέον μοιράζεται την κορυφή με τον ΠΑΟΚ, στο +2 από την ΑΕΚ, στο +6 πλέον απ’ τον Ολυμπιακό. Πάρα πολλές οι απουσίες και σήμερα, λείπει ξανά ο κομβικός Ιωαννίδης, τιμωρημένοι οι Βιλένα και Τζούρισιτς, οι λύσεις απ’ τη μέση και μπροστά δεν είναι πολλές. Ο Κώτσιρας δίνει εξαιρετικές λύσεις σε θέση χαφ, σήμερα ίσως τον δούμε ξανά εκεί. Στην αποστολή ο νεοαποκτηθείς γκολκίπερ Ντραγκόφσκι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 7/12 2-3 Goal ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Έρχεται από 11/16 Over 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 1-0 επί του Βόλου. Το γκολ ο Μιριτέλο στο 90’.

Δεν άξιζε να κερδίσει τον Βόλο την περασμένη εβδομάδα, το έκανε χάρη σε γκολ του Μιριτέλο στο 90’. Αμφότερες οι ομάδες ήταν πολύ προσεκτικές στο πρώτο ημίχρονο, γενικά το ματς είχε πολύ χαμηλό τέμπο και ελάχιστες καλές στιγμές, ο Βόλος στεκόταν καλά αμυντικά, ο Αστέρας είχε προβλήματα δημιουργικά. Στο δεύτερο μέρος οι Αρκάδες έγιναν πιο επιθετικοί, αλλά φάσεις δεν είχαν, οι κλασικές ευκαιρίες ήρθαν για τους Θεσσαλούς, που μπορούσαν να προηγηθούν. Τελικά, το γκολ ήρθε για τον Αστέρα στο 90’, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Βόλος άξιζε σίγουρα την ισοπαλία.

“Ήταν μια πρόκληση για εμάς και καταφέραμε να ανταπεξέλθουμε με απόλυτη επιτυχία. Ήταν ένα πολύ απαιτητικό παιχνίδι και δείξαμε χαρακτήρα. Πλησιάζουμε προς το τέλος του πρωταθλήματος, το σημαντικό θα είναι να έχουμε λύσεις στον πάγκο και να έχουμε βάθος στο ρόστερ. Αυτό θα κάνει τη διαφορά στο τέλος”, είπε ο κόουτς Ράσταβατς.

Ήταν η τρίτη νίκη στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές, μοναδική κακή παρένθεση η εκτός έδρας ήττα 2-1 απ’ τον ΠΑΣ Γιάννινα, είχαν προηγηθεί δύο διαδοχικές νίκες με ΟΦΗ (0-2) και Άρη (3-2). Με 26 πόντους ο Αστέρας είναι έκτος, στο -4 απ’ τον Άρη, στο +2 απ’ τη Λαμία και στο +3 απ’ τον Ατρόμητο. Διαθέσιμος ο νεοαποκτηθείς δεξιός μπακ Λύρατζης (δανεικός από ΠΑΟΚ), επιστρέφουν οι Βαλιέντε, Ατιένθα και Ρούμπεν Γκαρθία. Σημαντικές οι απουσίες των βασικών Μιριτέλο, Καστάνιο και Παπαδόπουλου. Ο τελευταίος θα λείψει για τουλάχιστον ένα μήνα, γι’ αυτό και οι Αρκάδες επανέφεραν τον γκολκίπερ Τσιφτσή απ’ τον δανεισμό του στη Ρακόφ.