*Φάση των “16” του Κυπέλλου Πολωνίας. Οι αναμετρήσεις είναι νοκ – άουτ. Σε περίπτωση ισοπαλίας θα ακολουθήσει παράταση και αν χρειασθεί η διαδικασία των πέναλτι.

Στο πρωτάθλημα: Γιαγκελόνια – Άρκα Γκντίνια 3-1

ΑΡΚΑ ΓΚΝΤΙΝΙΑ

Δεν κατάφερε να φύγει με κάτι θετικό από το Μπιάλιστοκ, με την Άρκα να γνωρίζει βαριά ήττα με 3-1 από τη Γιαγκελόνια στο πρωτάθλημα. Βρέθηκε μάλιστα μπροστά στο σκορ στο 51’, στη συνέχεια ωστόσο δεν μπόρεσε να αντιδράσει σωστά στην ασφυκτική πίεση που δέχθηκε, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν εύκολα την ανατροπή. Η ομάδα του Σμόλκα άφησε έτσι στην άκρη τις νίκες επί των Μιέντζ (0-4) και Βίσλα Κρακοβίας (4-1) και υποχώρησε έτσι στην 8η θέση της Εκστρακλάσα και στο -1 από την 8η θέση. Μια ομάδα που συνηθίζει να παίζει ανοιχτά, το over 2.5 επιβεβαιώθηκε στα 8/10 πιο πρόσφατα παιχνίδια της για όλες τις διοργανώσεις. Θέλει να αξιοποιήσει σήμερα ιδανικά την έδρα της, ψάχνοντας εκδίκηση για τη βαριά ήττα του πρωταθλήματος από τη Γιαγκελόνια. Στο Κύπελλο απέκλεισε τις Σλασκ Σβιετοτσλόβιτσε (0-3) και Χουραγκάν Μοράγκ (0-1) για να φτάσει στους «16». Τα τελευταία χρόνια έχει καταφέρει πολλά στο Κύπελλο, πέρσι έφτασε μέχρι τον τελικό, ενώ τη σεζόν 2016-17 κατέκτησε τον τίτλο.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 3-1 από τη Γιαγκελόνια γνώρισε στο πρωτάθλημα η Άρκα.

Στατιστικό: over 3.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Goalbet).

Το Άρκα Γκντίνια – Γιαγκελόνια παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ

Με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο η Γιαγκελόνια επικράτησε με 3-1 της Άρκα στο Μπιάλιστοκ την περασμένη Παρασκευή.  Κλειστό παιχνίδι στο πρώτο μέρος από τις δυο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν στο 51’ το προβάδισμα. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και επτά λεπτά αργότερα ισοφάρισαν με τον Σσβιντέρσκι σε 1-1. Στο 63’ ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-1, ενώ στο 83’ ο Νοβικόβας διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Ένα αποτέλεσμα που είχε ανάγκη η ομάδα του Μαμρότ, καθώς άφησε στην άκρη την ήττα από τη Λέχια (3-2), που είναι και η μοναδική στις επτά τελευταίες αναμετρήσεις της στο πρωτάθλημα. Στην 3η θέση και στο -6 από την κορυφή η Γιαγκελόνια, με το πρωτάθλημα φυσικά να είναι ο Νο1 στόχος της. Σκοράρει αλλά και δέχεται εύκολα γκολ, το G/G επιβεβαιώθηκε στα 12/13 πιο πρόσφατα παιχνίδια της. Στο Κύπελλο απέκλεισε τις Λέχια Ντζιερζονίοβ  και Κατόβιτσε και θα προσπαθήσει σήμερα κόντρα στην Άρκα να κάνει το 2/2 στα φετινά μεταξύ τους παιχνίδια.

Προηγούμενο ματς: Με 3-1 επικράτησε της Άρκα στο πρωτάθλημα η Γιαγκελόνια.

Στατιστικό: over 3.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια.