1η αγωνιστική

*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου στα πρόσφατα 5 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 3-0 εναντίον της Λυών, στο πλαίσιο φιλικού αγώνα προετοιμασίας. Στο 2’ ο Ρεφαέλοφ σκόραρε για το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 61’ ο Εσπόζιτο έκανε το 2-0 και στο 81’ ο Αμούζου πέτυχε τρίτο γκολ για την Άντερλεχτ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Άντερλεχτ δεν κατάφερε να διεκδικήσει τον τίτλο ούτε κατά την περσινή αγωνιστική περίοδο, όμως τερμάτισε στην τρίτη θέση της κανονικής διάρκειας και έπαιξε στα πλέι οφ τίτλου. Εκεί, διατήρησε τη θέση της και πήρε το εισιτήριο για τα προκριματικά του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ. Ο Βενσάν Κομπανί έλυσε το συμβόλαιό του με τους “Μωβ” για να δοκιμάσει την τύχη του στην Τσάμπιονσιπ με τη Μπέρνλι και στη θέση του ήρθε ο έμπειρος Φελίς Μαζού, που έκανε τρομερή πορεία με τη μισητή αντίπαλο Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ πέρυσι. Ο Τζος Κάλεν ακολούθησε τον Κομπανί στη Μπέρνλι, πληρώθηκαν και οι ρήτρες των Κομπάουτ και Φλαπ και μάζεψε 8 εκ. ευρώ. Έδωσε σχεδόν τα 5 εκ. για τον Αμπντουλραζάκ της Νόρσεπινγκ και τον Ανγκούλο της Λίγκα ντε Κίτο. Πήρε δανεικούς τους επιθετικούς Φάμπιο Σίλβα και Εσπόζιτο από Γουλβς και Ίντερ αντίστοιχα.

Άντερλεχτ Στατιστικά

*5/7 φιλικά παιχνίδια με No Goal

*4/7 αναμετρήσεις είχαν over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 6/10 εντός έδρας

ΟΣΤΑΝΔΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-0 και αντίπαλο τη Φιτέσε, στο πλαίσιο φιλικού αγώνα προετοιμασίας. Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδας δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και έμειναν στο μηδέν. Στο 75’ ο Ντ’αζ σκόραρε για το 1-0 και στο 79’ ο Σακαμότο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Οστάνδη είχε πολλά σκαμπανεβάσματα κατά την περσινή αγωνιστική περίοδο, δυσκολεύτηκε πολύ με τις αλλαγές στο ρόστερ να παρουσιάσει το πολύ καλό πρόσωπο προ διετίας. Ο Αλεξάντερ Μπλέσιν αποτέλεσε παρελθόν κατά τη διάρκεια της σεζόν και από το Φεβρουάριο του τρέχοντος έτους στην τεχνική ηγεσία βρίσκεται ο πολύπειρος Υβ Βαντερχάχε. Ουσιαστικά, ολοκληρώνοντας την κανονική διάρκεια την ενδιέφερε να σώσει την κατηγορία και να μη μπλέξει σε σενάρια παραμονής. Τερμάτισε στη 12η της κατάταξης. Αποχώρησαν από την ομάδα οι Γέκελ, Τίαμ, Φορτέ, Σχέρπεν, Ουρογκίντε και αποκτήθηκαν μόλις δύο παίκτες. Ο Φάνος Κατελάρης ως ελεύθερος από τον Απόλλωνα Λεμεσού και ο Σακαμότο που ήταν δανεικός πέρυσι.