5η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων του Κόπα Σουνταμερικάνα. Από κάθε όμιλο προκρίνεται στον επόμενο γύρο η ομάδα που θα τερματίσει στην πρώτη θέση. Η δεύτερη παίζει μπαράζ, με ομάδα που θα τερματίσει τρίτη στο Λιμπερταδόρες.

*Στον πρώτο γύρο: Μιγιονάριος – Αμέρικα Μινέιρο 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Copa Sudamericana

ΑΜΕΡΙΚΑ ΜΙΝΕΪΡΟ (Βραζιλία)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Κορίνθιανς, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα με το πέναλτι του Ντανίλο Αβελάρ στο 71′, με τον Ρενάτο Μάρκες να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 87ο λεπτό. Χαμένο πέναλτι για τους φιλοξενούμενους στις καθυστερήσεις.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Αμέρικα Μινέιρο, μετά από τρία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα το Βάγκνερ Μαντσίνι υποδέχθηκε την Κορίνθιανς, για το πρωτάθλημα, κόντρα στην οποία επικράτησε με 2-0. Ήθελε πάση θυσία το τρίποντο και σε γενικές γραμμές ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, παρότι χρειάστηκε να περιμένει μέχρι τα τελευταία λεπτά για να σκοράρει.

Κάπως έτσι, έφτασε τους επτά βαθμούς συνολικά και παραμένει αρκετά χαμηλά στη βαθμολογία Α Βραζιλίας. Στην παρθενική της συμμετοχή στο Σουνταμερικάνα, είναι στους τέσσερις βαθμούς σε ισάριθμα ματς, ελπίζει μόνο στη δεύτερη θέση, κάτι που για να γίνει θα πρέπει να κάνει το 2×2 και παράλληλα να ηττηθεί και στα δυο της η Ντεφένσα Χουστίθια. Γνώριμες οι απουσίες των Ματεουσίνιο, Νταντά Μπελμόντε και Αντίσον.

Αμέρικα Μινέιρο Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 9/11 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΙΓΙΟΝΑΡΙΟΣ (Κολομβία)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Αμέρικα ντε Κάλι, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 42ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Ουρίμπε (45′) και Κατάνιο (83′).

Έξι νίκες και πέντε ισοπαλίες στα έντεκα τελευταία παιχνίδια της η Μιγιονάριος, σε όλες τις διοργανώσεις. Στην πιο πρόσφατη από αυτές, η ομάδα του Αλμπέρτο Γκαμέρο υποδέχθηκε την Αμέρικα ντε Κάλι, για το πρωτάθλημα Κολομβίας, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Αν και ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, μπορεί να βρέθηκε πίσω κόντρα στη ροή και στη μοναδική φάση που απειλήθηκε, ωστόσο είχε άμεση απάντηση, ισοφαρίζοντας το σκορ. Συνέχισε να πιέζει και δικαιώθηκε προς το φινάλε με ένα δεύτερο τέρμα.

Αυτή ήταν και η τέταρτη διαδοχική της νίκη. Εκτός συνόρων τώρα και στον όμιλο του Κόπα Σουνταμερικάνα, διατηρείται αήττητη στα τέσσερα παιχνίδια που έχει δώσει μέχρι τώρα (3-1-0), ούσα στην κορυφή και στο +1 από τη Ντεφένσα Χουστίθια. Επέστρεψε από το Παγκόσμιο U20 ο Όσκαρ Κορτές και είναι στην αποστολή, εκτός μάχης για το Αμέρικα Μινέιρο – Μιγιονάριος είναι οι τραυματίες Φερνάντο Ουρίμπε και Νταβίντ Σίλβα.