16η αγωνιστική.

Στον πρώτο γύρο: Τομπόλ Κοστανάι – Ακζαΐνκ Ουράλσκ 1-1

ΑΚΖΑΪΝΚ ΟΥΡΑΛΣΚ

Μακριά από τον καλό της εαυτό έμεινε την περασμένη αγωνιστική η Ακζαΐνκ Ουράλσκ, γνωρίζοντας την ήττα 2-1 από την Ορναμπάσι εκτός έδρας. Χωρίς να το αξίζει, προηγήθηκε στο 39’ (0-1), δεχόμενη άμεσα την ισοφάριση στο 44’ (1-1). Στην επανάληψη ήταν κατώτερη από την αντίπαλο, κρατούσε με νύχια και με δόντια το βαθμό, λυγίζοντας στο 77’ της συνάντησης (2-1). Τρίτη διαδοχική ήττα για την Ακζαΐνκ Ουράλσκ, μετά απ’ αυτές που προηγήθηκαν από τις  Ίρτις (2-0) και Καϊράτ Αλμάτι (1-2), συμπλήρωσε τέσσερις αγωνιστικές που αγνοεί τη νίκη (0-1-3), οπισθοχωρώντας στην έβδομη θέση με 17 πόντους, στο +3 απ’ τα μπαράζ παραμονής και τον απευθείας υποβιβασμό. Εντός έδρας είναι υπολογίσιμη, μετρώντας απολογισμό τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες και μια ήττα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Ορνταμπάσι.

Στατιστικό: Από 2-3 γκολ συνοδεύτηκαν τα πέντε απ’ τα έξι τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στον Stoiximan).

Το Ακζαΐνκ Ουράλσκ – Τομπόλ Κοστανάι παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Καζακστάν (Κλικ Εδώ)

ΤΟΜΠΟΛ ΚΟΣΤΑΝΑΪ

Από την άλλη πλευρά, η Τομπόλ Κοστανάι γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Ακτόμπε. Έμεινε πίσω στο πρώτο ημίχρονο (0-1 στο 42’), δέχθηκε δεύτερο στο 60’ (0-2), αντέδρασε και μείωσε με πέναλτι στο 76’ (1-2), για να δεχθεί με τον ίδιο τρόπο το 1-3 στο 82’ και ξανά με πέναλτι να μειώσει σε 2-3 στο 85’ της συνάντησης, ολοκληρώνοντας μάλιστα το παιχνίδι με δέκα παίκτες στο 81’. Επιστροφή στις ήττες για την Τομπόλ Κοστανάι, μετά τη νίκη επί της Ατιράου (0-2), που ήταν και το τέταρτο διαδοχικό «διπλό». Παρέμεινε στην τρίτη θέση της κατάταξης με 28 πόντους, στο -7 απ’ την Καϊράτ Αλμάτι, ενώ βρίσκεται στο +6 απ’ την τέταρτη Ορνταμπάσι. Εκτός έδρας είναι μια από τις πιο αποδοτικές ομάδες της κατηγορίας, με ρεκόρ επτά νίκες και μια ήττα. Τιμωρημένος ο Μιροσνιτσένκο (Αμυντικός, 15, 1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 3-2 από την Ακτόμπε.

Στατιστικό: Ανέπαφη κράτησε την εστία της η Τομπόλ Κοστανάι στις τέσσερις πρόσφατες εξόδους της στο πρωτάθλημα.