18η αγωνιστική

*Με Over 2.5 ολοκληρώθηκαν τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

*Στον πρώτο γύρο: Ασάνε – Άαλεσουντ 2-3

ΑΑΛΕΣΟΥΝΤ ΦΚ

Αήττητη παραμένει εδώ και πέντε αγωνιστικές η Άαλεσουντ, μετρώντας τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία. Την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Λαρς Μπόχινεν έπαιξε εκτός έδρας με τη Νότοντεν, με την οποία μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Αγωνιζόμενη με δέκα παίκτες από το 10′, όταν και αποβλήθηκε ο Σάεθρε, βρέθηκε πίσω στο σκορ, ένα λεπτό μετά. Εν τέλει όμως, έφερε το ματς στα ίσα, με το Φρίντγιονσον στο 54ο λεπτό.

Έφτασε έτσι τους 36 βαθμούς και παραμένει μόνη πρώτη, απέχοντας δυο πόντους από την δεύτερη Βίκινγκ, ενώ έχει και ένα ματς λιγότερο. Επιπλέον, με γκολ 36-14 διαθέτει από τις καλύτερες επιθέσεις και άμυνες στην κατηγορία. Έξι νίκες, δυο ισοπαλίες και μια ήττα ο εντός έδρας απολογισμός της, έχοντας επικρατήσει στα τρία τελευταία. Τιμωρημένος ο Στάλε Σάεθρε (ΜΕ 2/0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Νότοντεν για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (δες στο στην Goalbet)

Το Άαλεσουντ ΦΚ – Ασάνε παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΑΣΑΝΕ

Την δεύτερη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Ασάνε, μετά και από εκείνη κόντρα στη Νότοντεν (1-0 εντός). Την περασμένη αγωνιστική, η ομάδα του Μονς Άιβαρ Μιέλντε φιλοξενήθηκε από την Λεβάνγκερ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2. Αν και πίσω στο σκορ στο 78′, ισοφάρισε ένα λεπτό μετά με το τέρμα του Φάντοφτ, ενώ ο ίδιος ολοκλήρωσε και την ανατροπή στο 87ο λεπτό.

Ανέβηκε έτσι στην ένατη θέση, όπου και μετράει 22 βαθμούς, απέχοντας τέσσερις βαθμούς από την πρώτη εξάδα και τα πλέι οφ της κατηγορίας. Έχει μια από τις χειρότερες άμυνες, με 31 τέρματα παθητικό. Δυο νίκες, δυο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο πρωτάθλημα. Δεν υπάρχουν απουσίες, οπότε και θα είναι πάνοπλη στη σημερινή αναμέτρηση.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Λεβάνγκερ για το Πρωτάθλημα.