ΣΠΑΡΤΑΚΣ

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για την Σπάρτακς, μετά από δυο αποτυχημένες προσπάθειες, όπου και μετρούσε μια ισοπαλία και μια ήττα. Προερχόμενη από την εντός έδρας ήττα (0-1) από την Λιεπάγια, η ομάδα του Όλεγκ Κουμπάρεβ φιλοξενήθηκε από την ουραγό της βαθμολογάς, Ντόγκαβπιλς, στην έδρα της οποίας κατάφερε να πάρει τη νίκη με 0-2, πετυχένοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Καϊρούλιν άνοιξε το σκορ για την Σπάρτακς, με τον Στάγκλις να διπλασιάζει τα τέρματα τως φιλοξενούμενων στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης. Με τη νίκη της αυτή, η Σπάρτακς παρέμεινε μόνη στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, όπου και μετράει 19 βαθμούς σε εννέα παιχνίδια, ούσα δυο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο και σημερινή της αντίπαλο, Βέντσπιλς. Τρεις νίκες και μια ήττα ο εντός έδρας απολογισμός της, έχοντας διατηρήσει ανέπαφη την εστία της στα τρία νικηφόρα αντίστοιχα παιχνίδια. Διαθέτει την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας, με μόλις τέσσερ τέρματα στο παθητικό της.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Ντόγκαβπιλς για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα οκτώ τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΒΕΝΤΣΠΙΛΣ

Συνέχεια στο αήττητο σερί της στο φετινό πρωτάθλημα έδωσε την προηγούμενη αγωνιστική η Βέντσπιλς. Η ομάδα του Πολ Άσγουορθ φιλοξένησε την Λιεπάγια, κόντρα στην οποία κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-0, πετυχαίνοντας και τα δυο τις τέρματα στο δεύτερο μέρος. Στο 59ο λεπτό, ο Σινέλνικοβς άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, με τον Κάρλσονς να διπλασιάζει τα τέρματα στο 83ο λεπτό, ”κλειδώνοντας” τη νίκη για την Βέντσπιλς. Έτσι μετά από εννέα παιχνίδια, μετράει έξι νίκες και τρεις ισοπαλίες, ούσα και στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, με 21 βαθμούς, δυο περισσότερους από τη σημερινή της αντίπαλο. Δυο νίκες και μια ισοπαλία ο εκτός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα. Με 18 τέρματα στο ενεργητικό της, διαθέτει την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Λιεπάγια για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: 2-3 Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.