ΧΕΛΣΙΝΓΚΦΟΡΣ

Μακριά από τους τρεις βαθμούς της νίκης έμεινε για έκτο διαδοχικό παιχνίδι η Χέλσινγκφορς, έχοντας απολογισμό μια ισοπαλία και πέντε ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιάνι Χονκαβάαρα φιλοξένησε την Ιλβ, από την οποία και ηττήθηκε με 0-1, δεχόμενη γκολ στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου. Αυτή ήταν και η τέταρτη σερί ήττα για την Χέλσινγκφορς. Στην 11η θέση της βαθμολογίας, πλέον, μετρώντας εννέα βαθμούς, όσους έχει και η Βάνταα, η οποία έχει και ένα παιχνίδι περισσότερα. Δυο νίκες, δυο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες, ο εντός έδρας απολογισμός της στο μέχρι τώρα πρωτάθλημα. Με απουσίες και πάλι η Χέλσινγκφορς. Για το παιχνίδι αυτό, ο Χονκαβάαρα ζήτησε από τους παίκτες του να είναι απόλυτα προσεκτικοί στα αμυντικά τους καθήκοντα και να βρουν κάποιο τρόπο να γίνουν πιο επικίνδυνοι προς την αντίπαλη εστία.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την Ιλβ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

Π. ΒΑΝΤΑΑ

Την πρώτη της ήττα μετά από δυο παιχνίδια, όπου και μετρούσε μια νίκη και μια ισοπαλία, υπέστη και πάλι η Βάνταα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα των Σέφκι Κούτσι και Ίλιρ Ζένελι φιλοξενήθηκε από την Λάχτι, από την οποία και ηττήθηκε με 2-1. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν αέρα δυο τερμάτων από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, με τη Βάασα να μειώνει στο 55′ με το τέρμα του Νιάζι Κούτσι, χωρίς ωστόσο να πετυχαίνει κάτι καλύτερο. Με τη νέα αυτή της ήττα, την έβδομη σε δώδεκα παιχνίδια, η Βάνταα παραμένει στην ουρά της βαθμολογίας, όπου και ”συγκατοικεί” με τη σημερινή της αντίπαλο, Χέλσινγκφορς, έχοντας αμφότερες από εννέα βαθμούς. Μια νίκη, μια ισοπαλία και τρεις ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο πρωτάθλημα, χωρίς να έχιε πετύχει κάποιο γκολ στα τρία παιχνίδια από αυτά.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Λάχτι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.