4η αγωνιστική των πλέι άουτ

*Η ομάδα που θα τερματίσει στην τελευταία θέση υποβιβάζεται απευθείας στην Ykkönen, ενώ η προτελευταία θα δώσει μπαράζ παραμονής με τη δευτεραθλήτρια της δεύτερης κατηγορίας.

*Χωρίς χρήση VAR.

*Με 2-3 γκολ ολοκληρώθηκαν οι τελευταίες 5 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

ΧΕΛΣΙΝΓΚΦΟΡΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Βαριά εκτός έδρας ήττα με 4-0 από τη Βάασα, την περασμένη αγωνιστική. Έμεινε με το καλημέρα πίσω στο σκορ (1-0 στο 3′), σε ένα 1ο ημίχρονο όπου ήταν ανταγωνιστική, αλλά δεν κατάφερε το κάτι παραπάνω. Παθητικός ο ρόλος της στο β’ μέρος, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν και να φτάνουν στο 3-0 με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού (48′, 62′). Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης.

Έφτασε τα 16 παιχνίδια χωρίς νίκη (12-4-0), με την ήττα από τη Βάασα να φέρνει την απομάκρυνση του κόουτς Παατελάινεν από τον πάγκο. Αντικαταστάτης του ο Τίμου Κάνκουνεν. Υποβιβάστηκε και μαθηματικά, με το σημερινό παιχνίδι να είναι το τελευταίο εντός έδρας της στη Veikkausliiga.

Τιμωρημένος ο Πούρο. Εκτός παραμένει ο Κάνον. Αποχαιρετούν την ενεργό δράση οι Μπάκμαν και Χάλμε και θα τιμηθούν από το σύλλογο για την προσφορά τους.

Χέλσινγκφορς Στατιστικά

*6 συνεχόμενα over2.5 γκολ.

*G/g στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΜΑΡΙΕΧΑΜΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 2-3 επί της Ίλβες, την περασμένη αγωνιστική. Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, έμεινε πίσω στο σκορ στο 12′, αλλά έβγαλε αντίδραση και έφτασε στην ισοφάριση σε κρίσιμο χρονικό σημείο (39′). Βρέθηκε και πάλι με την πλάτη στον τοίχο, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 2-1 στο 52′, αλλά αντέδρασε άμεσα, κάνοντας το 2-2 στο 54′. Πίεσε μέχρι τέλους και κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης χάρη σε γκολ του Ντε στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης.

Επιστροφή στις νίκες για τη Μάριεχαμν μετά τη βαριά εντός έδρας ήττα με 2-4 από την Ούλου. Βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας, κυνηγώντας τη 8η Βάασα, στον 1 βαθμό διαφορά. Εκτός έδρας μετράει 2 συνεχόμενες νίκες, έχοντας σκοράρει τουλάχιστον 2 γκολ και στις δύο.

Τιμωρημένος ο Ενγκαμπά. Εκτός παραμένει ο Φίλιον.