*Στον πρώτο γύρο: Χάλιφαξ – Χάρτλπουλ 2-1

*6/9 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*3/3 νίκες εντός έδρας η Χάρτλπουλ απέναντι στην Χάλιφαξ.

ΧΑΡΤΛΠΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Η Χάρτλπουλ έκανε το “λάθος” να προηγηθεί στην έδρα της Γκέιτσχεντ, χάνοντας τελικά με 7-1 εκτός έδρας! Προηγήθηκε με τον Γκρέι στο όγδοο λεπτό, αλλά αργότερα δέχθηκε εφτά γκολ (!) από τους Χάναντ (28’), Έβανς (47’), Μπράουν (53’, 70’), Μπούτι (60’), Γουίλαν (73’), Ντούφους (90’ αυτ.).

Η Χάρτλπουλ όχι απλά έχασε, ηττήθηκε κατά κράτος με 7-1 εκτός έδρας από την Γκέιτσχεντ.

Αυτή ήταν η τρίτη της ήττα στους πέντε τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει! Και δεν δείχνει να έχει βελτιωθεί αισθητά με την αλλαγή προπονητή. ‘

Παραμένει αρκετά χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στο δεύτερο μισό του, στην 14η θέση συγκεκριμένα, μόλις στο +5 από την ζώνη του υποβιβασμού.

Χάρτλπουλ Στατιστικά

*7/8 G/G στα τελευταία παιχνίδια της

*6/8 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

ΧΑΛΙΦΑΞ

Προηγούμενο ματς: Η Χάλιφαξ κέρδισε 4-2 εντός έδρας την Τσέστερφιλντ, αν και δέχθηκε πρώτη και τελευταία γκολ (!), από τους Γκριγκ (32’), Μπέρι (78’)! Ενδιάμεσα ισοφάρισε και προηγήθηκε, σκοράροντας τέσσερα γκολ με τον Χάρκερ στο 33’ και στο 40’, τον Ολουγουαμπόρι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και με τον Κόσγκρεϊβ (66’).

Η Χάλιφαξ κέρδισε με 4-2 εντός έδρας την Τσέστερφιλντ, επιβεβαιώνοντας την πολύ καλή της αγωνιστική κατάσταση την τελευταία περίοδο.

Αυτή ήταν η τρίτη της σερί νίκη, έβδομη στους οκτώ τελευταίους αγώνες όπου έχασε μόνο από την Μπρόμλεϊ εκτός έδρας, έχοντας τρεις νίκες στα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια μακριά από την έδρα της.

Το κυριότερο γι’ αυτήν είναι πώς δείχνει να έχει βρει πάλι το καλό της επιθετικό πρόσωπο, σκοράροντας πιο εύκολα απ΄ότι το έκανε στις προηγούμενες αγωνιστικές. Αλλά μεγάλο της όπλο παραμένει η πολύ δυνατή της άμυνα, η δεύτερη καλύτερη της κατηγορίας.

Επειδή αναβλήθηκε η τελευταία της αναμέτρηση, βρέθηκε εκτός πρώτης επτάδας και θέσεων που οδηγούν στα play off για την διεκδίκηση της ανόδου. Αλλά είναι όγδοη, σε απόσταση βολής, μόλις στο -2 από δύο ομάδες εντός πρώτης επτάδας.