6η αγωνιστική

*Goal/Goal και τα τέσσερα συνολικά παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΧΑΚΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Χέλσινγκμποργκ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Γερεμέγεφ στο 55′, για να δεχθεί εν τέλει την ισοφάριση στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

Για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι, η Χάκεν δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστική, η ομάδα του Περ-Ματίας Χέγκμο φιλοξενήθηκε από τη Χέλσινγκμποργκ, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, είχε την επιθετική πρωτοβουλία και προηγήθηκε δίκαια στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Παρότι δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, εν τέλει μια στημένη φάση στο φινάλε, έφερε την ισοφάριση.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και από εκείνη στην έδρα της Νόρκεπινγκ (1-1 εκτός). Έφτασε έτσι τους οκτώ βαθμούς μετά από πέντε αγωνιστικές, ενώ θα πρέπει να την προβληματίζει ότι δεν έχει κρατήσει ακόμη το μηδέν στην άμυνά της. Μετά την καλοκαιρινή διακοπή αναμένεται η επιστροφή του Αλί Γιουσέφ στην αγωνιστική δράση, ο οποίος είχε τραυματιστεί σοβαρά κόντρα στην Αμπερντίν, τον περασμένο Ιούλιο.

Χάκεν Στατιστικά

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΒΑΡΜΠΕΡΓΚΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Μιάλμπι, για το πρωτάθλημα. Λίγες οι καλές στιγμές στο παιχνίδι και από τις δυο πλευρές.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παρέμεινε για δεύτερο σερί ματς η Βάρμπεργκς, μετά και την ήττα 1-0 στην έδρα της ΑΪΚ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιόακιμ Πέρσον υποδέχθηκε τη Μιάλμπι, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα. Σε ένα ματς με λίγες καλές ευκαιρίες, η ίδια ήταν πιο δραστήρια, ενώ όσες φορές βρήκε μπροστά, δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Αυτό ήταν το δεύτερο διαδοχικό ματς και τρίτο στα τέσσερα τελευταία, δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, ενώ με το βαθμό αυτό, έφτασε τους επτά συνολικά μετά τις πέντε πρώτες στροφές. Συμπλήρωσε κάρτες και θα μείνει εκτός ο Όλιβερ Στάνισιτς, ενώ από προβλήματα τραυματισμού ταλαιπωρούνται οι Μενσά και Σίμοβιτς, ενδεχομένως να μείνουν εκτός.